Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Veiklios mamos ligonių kasos atstoves apibėrė klausimais
Naujienos
Veiklios mamos ligonių kasos atstoves apibėrė klausimais
2017-04-12

Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė ir Gyventojų skyriaus aptarnavimo vyriausioji specialistė Inga Kvedarienė dalyvavo susitikime su Mažeikių filialo Veiklių mamų klubo narėmis. Veiklios mamos ligonių kasos atstoves apibėrė įvairiais klausimais: kodėl verta turėti Europos sveikatos draudimo kortelę, kokie nemokami sveikatos tyrimai kasmet priklauso suaugusiems ir vaikams, kodėl kreipiantis į antro lygio gydytojus specialistus neretai prašoma priemokos.

 

Siauliia.jpg 

Susitikimo metu. Šiaulių TLK nuotrauka. 

 

Europos sveikatos draudimo kortelė patvirtina apdraustojo teisę gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis apmokamas būtinosios medicinos pagalbos paslaugas laikino buvimo Europos ekonominės erdvės šalyse ir Šveicarijos Konfederacijoje metu. Teisės aktai suteikia teisę gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis apmokamą būtinąją medicinos pagalbą tik tose gydymo įstaigose, kurios dalyvauja tos šalies valstybinėje sveikatos sistemoje, tai yra turi sutartį dėl tokių paslaugų teikimo su tos šalies ligonių kasa ar kita atitinkama įstaiga.  

 

Pranešėja priminė, kad norintieji įsigyti Europos sveikatos draudimo kortelę turi kreiptis į teritorinę ligonių kasą (pagal gyvenamąją vietą) ir pateikti užpildytą prašymą kartu su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu. Ši kortelė galioja nuo 1 mėnesio iki 6 metų, atsižvelgiant į tai, kokiai apdraustųjų grupei priklauso. Tačiau nurodytą laiką kortelė galioja tik apdraustam asmeniui. Jei privalomasis sveikatos draudimas nutrūksta, kortelė laikoma negaliojančia, ir asmuo ja naudotis nebegali.

 

Be to, asmenys, kurie dirba vienoje iš ES šalių, o gyvena kitoje, gali persikelti sveikatos draudimą į savo gyvenamąją šalį.Norint perkelti savo sveikatos draudimą iš vienos ES šalies į kitą, reikia kreiptis į šalies, kurioje dirbama ir mokamos įmokos sveikatos draudėjus ir prašyti, kad išduotų S1 (E106) dokumentą. Gavus minėtą dokumentą, jį reikėtų užregistruoti gyvenamosios šalies sveikatos draudimo institucijoje. Lietuvoje – teritorinėje ligonių kasoje pagal gyvenamąją vietą.

 

Po to, kai S1 (E106) dokumentas bus užregistruotas, toks asmuo įgis teisę į tokios pat apimties sveikatos priežiūrą toje šalyje kaip ir kiti tos šalies apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu.

 

 

 

 

Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė (nuotraukoje centre) susitikime su Veiklių mamų klubo narėmis aptarė aktualius sveikatos draudimo klausimus, pateikė informaciją apie šeimos gydytojo medicinos normoje numatytus tyrimus, kuriuos pacientams privaloma atlikti nemokamai. Šiaulių TLK nuotrauka. 

 

Pranešėja informavo, kokie tyrimai yra numatyti šeimos gydytojo medicinos normoje: hematologinis kraujo tyrimas, glikemijos kiekis kraujyje, gliukozės toleravimo mėginys, C reaktyvus baltymas ir/arba ENG, šlapimo tyrimas juostele, kalio ir natrio kiekis kraujo serume, kreatininas ir šlapalas (urea), cholesterolio kiekis kraujyje (asmenims nuo 40 metų amžiaus ar esant šeimyninei anamnezei, antsvoriui, sergant kai kuriomis, tarp jų endokrininėmis, ligomis), ALAT, ASAT, ŠF, GGT, bilirubinas, TTH ir FT4, PSA (pacientams po radikalaus priešinės liaukos vėžio gydymo), geležies (Fe) kiekis kraujyje, mikroalbumino kiekis šlapime.

 

Skatinamosios pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos – tyrimai, už kuriuos ligonių kasa iš PSDF biudžeto apmoka papildomai, todėl pacientui už juos taip nereikia mokėti.

 

Tai kraujo krešumo sistemos būklės įvertinimas (protrombino laiko  (INR) nustatymas) – skiriama pacientui, kuriam paskirtas gydymas geriamaisiais netiesioginio veikimo antikoaguliantais (Warfarinum, Acenocoumarolum), per kalendorinius metus apmokama iki 12 tyrimų.

 

Glikozilinto hemoglobino nustatymas – skiriama pacientui, kuriam pagal sąrašą paskirtas cukrinio diabeto gydymas  ir per kalendorinius metus apmokama iki 4 tyrimų.

 

Nėščiosios šlapimo pasėlio tyrimas besimptomei bakteriurijai nustatyti ir esant reikalui antibiotikogramos atlikimas.

 

Nėščiosios kraujo grupės pagal ABO antigenus ir rezus Rh (D) priklausomybės faktoriaus nustatymas.

Nėščiosios Rh antikūnų nustatymas netiesioginiu Kumbso metodu, kai moters Rh neigiama, o vyro Rh teigiama kraujo grupė.

 

Asmenų, kuriems taikomas pakaitinis palaikomasis gydymas metadonu ar buprenorfinu, kraujo tyrimai (RPR testas, TPHA testas, ŽIV serologinis antikūnų testas, anti-HCV testas).

 

Kraujo tyrimai, atliekami prieš planinę operaciją – protrombino laiko (SPA) ir tarptautinio normalizacijos santykio (INR) nustatymas, aktyvinto dalinio tromboplastino laiko (ADTL) nustatymas, kraujo grupės pagal ABO antigenus ir rezus Rh (D) priklausomybės faktoriaus nustatymas.

 

Tuberkulino mėginio (Mantu mėginio) atlikimas 7 metų vaikams ir rizikos grupių vaikams.

 

Greitojo A grupės beta hemolizinio streptokoko antigeno nustatymo testo atlikimas 2–7 metų vaikams, susirgusiems viršutinėmis kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis.

 

„Jeigu jums atvykus į gydymo įstaigą siūloma už ką nors mokėti, neskubėkite to daryti. Klauskite gydytojo, kodėl prašoma mokėti, ar raštu kreipkitės į gydymo įstaigos administraciją. Negavę tenkinančio atsakymo, galite kreiptis į ligonių kasos specialistus, kurie padės išsiaiškinti, ar privalote mokėti", – pabrėžė Šiaulių TLK Kontrolės skyriaus vedėja D. Ozolienė.

 

Veiklių mamų klubo narės informavo kontrolierę, kad kai kurie Mažeikių gydytojai už konsultacijas prašo pacientų mokėti papildomai.

 

Kontaktai žiniasklaidai:

Irena Budrienė

Šiaulių teritorinės ligonių kasos

Administravimo skyriaus vyriausioji specialistė

Tel. (8 41) 596 135

El. paštas: irena.budrienė@vlk.lt

 

Rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888. ​