Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > VLK: Mažiausiai už vaistus moka suvalkiečiai
Naujienos
VLK: Mažiausiai už vaistus moka suvalkiečiai
2013-07-23

Galima susidaryti nuomonę, kad Akmenės, Ignalinos ir Anykščių gyventojai dažniausiai serga, nes būtent šių regionų gyventojai daugiausiai vartoja gydytojų jiems skiriamus kompensuojamuosius vaistus. Mažiausiai serga, regis, Vilniaus, Kauno ir Šalčininkų gyventojai, nes šių kraštų pacientai mažiausiai vartoja minėtus vaistus. Tai parodė Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) atlikta analizė, kaip 2012 metais mūsų šalies regionuose buvo vartojami kompensuojamieji vaistai.

VLK Vaistų kompensavimo skyriaus vedėjos Kristinos Garuolienės teigimu, praėjusiais metais kompensuojamuosius vaistus vartojo 38,6 proc. šalies gyventojų. Lyginant su kitomis ES valstybėmis, šis rodiklis panašus, kadangi kitose šalyse kompensuojamuosius vaistus vartoja 40-60 proc. šalies gyventojų. Daugiausiai minėtus vaistus vartoja Akmenės (47,7 proc.), Ignalinos (44,8 proc.) ir Anykščių (44 proc.) rajonų, o mažiausiai – Vilniaus (34,6 proc.), Šalčininkų (35 proc.) bei Kauno (35,5 proc.) regionų gyventojai.

Anot K. Garuolienės, įdomu tai, kad Suvalkijos krašto (Kalvarijos, Prienų, Kazlų Rūdos, Marijampolės ir kt.) gyventojai pateisino savo vardą ir vaistų vartojimo požiūriu.

„Štai jie, lyginant su kitų regionų gyventojais, moka mažiausias priemokas. Jie renkasi racionaliausiai – įvertinę tai, kad yra kelių gamintojų siūlomi vaistai su ta pačia veikliąja medžiaga ir pasirinkę optimiausią kainą. Pavyzdžiui, Kalvarijos ir Prienų gyventojai moka 10, Marijampolės – 11,7 litų dydžio priemokas už vieną receptą, kai tuo tarpu vidutinė priemoka šalyje yra 13,3 lito, o Klaipėdos ir kitų miestų gyventojų mokamos priemokos už receptą siekia 15,2 litų“, - pasakojo Vaistų kompensavimo skyriaus vedėja.

Be to, K. Garuolienės teigimu, įdomu ir tai, kad, pavyzdžiui, Šiauliai iš kitų miestų išsiskiria tuo, jog pastaraisiais metais čia išrašoma daugiausiai receptų kompensuojamiems vaistams įsigyti, kurie skirti parkinsono ligai gydyti, o ši situacija nesikeičia jau pastaruosius trejus metus – išrašomas panašus skaičius receptų.

„Todėl natūraliai kyla daug klausimų: ar gali būti taip, jog daugiausia parkinsono liga sergančių žmonių gyvena Šiauliuose, ar jiems gydytojai pagrįstai rašo receptus. Tokie atvejai įpareigoja mus atlikti išsamesnę minėtos situacijos analizę, siekiant išsiaiškinti tikrąsias šio reiškinio priežastis. Tai ir planuojame padaryti artimiausiu metu“, - teigė VLK atstovė.

Dar keletas faktų apie vaistų vartojimą regionuose. Pavyzdžiui, daugiausiai vaistų nuo hipertenzijos praėjusiais metais vartojo Ignalinos, Anykščių ir Varėnos gyventojai, nuo bronchinės astmos – Marijampolės ir Telšių gyventojai. Na, o daugiausiai vartojančių vaistus prostatos vėžiui gydyti buvo Biržų, Varėnos ir Ignalinos rajonuose.

Praėjusiais metais iš viso Lietuvoje kompensuojamuosius vaistus vartojo 1,153 mln. gyventojų, kurie apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu. Tuo tarpu receptų išrašyta 12 mln., o vienam kompensuojamuosius vaistus vartojančiam pacientui teko 10,4 recepto. Daugiausia receptų teko Birštono – 15,3, Širvintų – 14,2, o mažiausiai Tauragės ir Utenos gyventojams – po 9,2.


Kontaktai žiniasklaidai:
Lina Bušinskaitė
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Ryšių su visuomene skyriaus vedėja
Tel. (8 5) 236 4105, mob. tel. 8 687 41445,
El. paštas lina.businskaite@vlk.lt