Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > VLK: svečias iš Šveicarijos pristatė ligoninių paslaugų kokybės ir saugumo vertinimą Šveicarijos, Vokietijos ir Austrijos gydymo įstaigose
Naujienos
VLK: svečias iš Šveicarijos pristatė ligoninių paslaugų kokybės ir saugumo vertinimą Šveicarijos, Vokietijos ir Austrijos gydymo įstaigose
2014-05-21

VLK lankęsis Berno universitetinės ligoninės Kokybės vadybos skyriaus vadovas Daniel Zahnd dalinosi patirtimi, kaip Šveicarijos, Vokietijos ir Austrijos ligoninėse Giminingų diagnozių grupių metodu pagrįsta paslaugų klasifikavimo (DRG) sistema taikoma ligoninių teikiamų paslaugų kokybės analizei. VLK darbuotojams, analizuojantiems Lietuvos gydymo įstaigų klinikinę praktiką ir efektyvumą pagal nustatytus rodiklius, tai vertinga patirtis.

VLK apsilankęs svečias iš Berno universitetinės ligoninės Dr. Daniel Zahnd perskaitė pranešimą „DRG duomenų panaudojimas ligoninių teikiamų paslaugų kokybės analizei", kuriame pateikė įdomios tarptautinės praktikos pavyzdį: kaip 260 ligoninių Šveicarijoje, Vokietijoje ir Austrijoje nuo 2010 m. taiko DRG sistemos duomenis teikiamų paslaugų analizei ir paslaugų kokybės gerinimui. Šios analizės tikslas – stebėti bei vertinti pacientų gydymo ligoninėse kokybę  ir skatinti jos nuolatinį gerinimą.

Bendru trijų šalių gydymo įstaigų sutarimu nuolat analizuojamas pasirinktas aktyvaus gydymo rezultatų rodiklių rinkinys – tiriami mirštamumo gydymo įstaigose rodikliai gydant tam tikras ligas. Šios analizės rezultatai skelbiami internete, tad tiek medikai, tiek pacientai gali jais pasinaudoti ir sužinoti, kuriose įstaigose taikoma gydymo praktika yra geriausia. Susitikimo dalyvius labai sudomino „peer-to-peer review" metodika: kai trijų ekspertų komanda, sudaryta iš skirtingų ligoninių atstovų, vertina tam tikros ligoninės, pasižyminčios blogesniais arba geresniais nei vidutiniai rezultatais, darbą ir pateikia savo išvadas bei pasiūlymus. Tokių vertinimų naudą patvirtina tai, kad nuo 2010 iki  2014 m. jų skaičius išaugo 5 kartus.

Svečias trumpai supažindino susitikimo dalyvius ir su Šveicarijos sveikatos sistema, pabrėždamas, kad jai finansuoti išleidžiama daug: 2011 m. išlaidos sveikatai sudarė 11 proc. šalies BVP, 2012 m. išaugo iki 11,6 proc. BVP. Tačiau Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) atliktas vertinimas parodė, kad sistema nėra pakankamai  efektyvi. Sveikatos draudimas Šveicarijoje yra privalomas (gyventojai draudžiasi sveikatą vienoje iš 61 gyvybės draudimo bendrovių), o sveikatos priežiūra yra finansuojama iš trijų šaltinių – nuosavomis lėšomis,  sveikatos draudimo ir valstybės lėšomis.

Pasak Dr. D. Zahnd, DRG sistema Šveicarijoje įdiegta 2012 m., pritaikius Vokietijos modelį (pastarasis sukurtas Australijoje taikomos sistemos pagrindu), o DRG renkami statistiniai duomenys yra pakankami, kad galima būtų įvertinti 30 – 40 proc. ligoninėse teikiamų paslaugų kokybę. Dr. D. Zahnd pabrėžė, kad svarbus sprendimas – gydymo įstaigų rodiklių viešinimas, visų pirma dėl to, kad medikai turi galimybę sužinoti, kuriose gydymo įstaigose geriausi rezultatai ir jų gerąją praktiką perkelti į savo įstaigas.

Svečias pateikė duomenis, kad šis kokybės gerinimo darbas minėtose trijų šalių ligoninėse duoda rezultatų. Štai 2009 – 2011  m. mirštamumas nuo miokardo infarkto jose sumažėjo vidutiniškai 15 proc. nuo insulto – 17 proc. , nuo plaučių uždegimo – 3,5 proc. Jis atkreipė dėmesį į tiesioginį ryšį tarp teikiamų paslaugų kiekio ir jų kokybės rodiklių: kuo daugiau ligoninėje teikiama tam tikrų paslaugų, tuo geresnė yra jų kokybė ir tuo didesnis saugumas užtikrinamas pacientui.     

 Nuotr. VLK

100_4056.JPG 

100_4068.JPG 

100_4057.JPG 

Kontaktai gydymo įstaigoms, medikams

 

Gintaras Kacevičius
VLK draudimo plėtros departamento direktorius
Tel. (8 5) 236 4169
El. paštas Gintaras.Kacevicius@vlk.lt  

 

Kontaktai žiniasklaidai

 

Lina Bušinskaitė
VLK Ryšių su visuomene skyriaus vedėja
Tel. (8 5) 236 4105, mob. tel. 8 687 41445
E
l. paštas lina.businskaite@vlk.lt

 

Rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono

numeriu 8 700 88888.

Kviečiame apsilankyti VLK profilyje Facebook: https://www.facebook.com/vlk.lt