Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > V. P. Andriukaitis ragina gydymo įstaigas imtis aktyvių antikorupcinių priemonių
Naujienos
V. P. Andriukaitis ragina gydymo įstaigas imtis aktyvių antikorupcinių priemonių
2013-11-22

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis kreipėsi į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų, Vilniaus universiteto Santariškių klinikų ir Žalgirio ligoninės vadovus, ragindamas jų vadovaujamose įstaigose įsteigti korupcijos prevencijos padalinius. Ministras taip pat rekomendavo visose asmens sveikatos priežiūros įstaigose pateikti pacientams vaizdinę antikorupcinę medžiagą.

„Mes norime švaresnės, skaidresnės sveikatos sistemos. Tačiau vien ministerijos veiksmais, be medikų ir pacientų valios, korupcijos neįveiksime. Todėl ligoninėse įsteigti padaliniai ir paskirti asmenys, kurių pareiga – išklausyti pacientus ir užkirsti kelią galimiems piktnaudžiavimams. Su nesąžiningu elgesiu reikia kovoti iš vidaus“, – sako V. P. Andriukaitis.

Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu, Lietuvos ir Didžiosios Britanijos rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai“ šių metų rugpjūčio mėnesį atliko Lietuvos gyventojų apklausą apie sveikatos apsaugą. Vienas apklausos klausimų buvo apie neoficialius mokėjimus. Paaiškėjo, kad šįmet vienoje iš universitetinių ligoninių 26 procentai pacientų davė pinigų gydytojui. Didelis neoficialių mokėjimų skaičius yra ir konsultacinės poliklinikose. Gydytojams specialistams šįmet neoficialiai mokėjo 33 procentai pacientų. Praėjusiais metais „užsimokančių“ buvo 34 procentai. Vyrauja tendencija: neoficialių mokėjimų skaičius universitetinėse ligoninėse žymiai didesnis negu rajono ar regiono ligoninėse. Pasak ministro V. P. Andriukaičio, respublikinio lygmens universitetinėse ligoninėse korupcijos prevencijai skiriamas nepakankamas dėmesys.

Sveikatos apsaugos ministerija taip pat rekomendavo visose asmens sveikatos priežiūros įstaigose teikti pacientams vaizdinę antikorupcinę medžiagą gautą iš STT. Be to, ministerija ragina pačius medikus imtis aktyvesnės veiklos: pacientams patarti, kur kreiptis susidūrus su korupcija, dalyvauti vaizdo klipų kūrime ir juose paaiškinti žmonėms, kad nelegalūs pinigai įžeidžia ir žemina gydytojus. Gydymo įstaigų vadovai raginami užtikrinti pakankamą antikorupcinio turinio vaizdo medžiagos transliavimą per pacientų informavimo monitoriuose sistemą.

Vadovaujantis LR korupcijos prevencijos įstatymu valstybės ar savivaldybių įstaigose gali būti steigiami korupcijos prevenciją ir kontrolę vykdantys padaliniai arba skiriami asmenys, kuriems pavedama atlikti šią funkciją. Tokių padalinių veiklos taisyklės patvirtintos Vyriausybės nutarimu.

 


SAM Ryšių su visuomene skyrius
samrsv@sam.lt, www.sam.lt