Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Utenos apskrities gyventojai jau gali tikrintis dėl storosios žarnos vėžio
Naujienos
Utenos apskrities gyventojai jau gali tikrintis dėl storosios žarnos vėžio
2014-07-24

Utenos apskrities gyventojai, laukę, kada turės galimybę nemokamai pasitikrinti dėl storosios žarnos vėžio, gali džiaugtis – nuo liepos 1 d. šios apskrities gydymo įstaigos pasiruošusios vykdyti programą.

 

 

 

 

Panevėžio TLK Kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Regina Venckienė pasakoja apie prevencines programas. Panevėžio TLK nuotrauka.

 

Sutartis su Panevėžio teritorinė ligonių kasa (TLK) dėl storosios žarnos vėžio prevencijos programos vykdymo pasirašė visos Utenos apskrities pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ), į kurias pagal programą gali kreiptis gyventojai nuo 50 iki 75 metų. Nemokamai išsitirti dėl storosios žarnos vėžio šio amžiaus asmenys, apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, turi galimybę kartą per dvejus metus. Apdraustiesiems pagal programą suteiktų paslaugų išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.

Utenos, Ignalinos, Visagino, Zarasų, Molėtų ir Anykščių rajonų gyventojams primename: norint nemokamai išsitirti, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Gydytojui paskyrus, pacientui atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei testo atsakymas neigiamas – pacientas sveikas, tyrimas bus kartojamas po dvejų metų. Jei atsakymas teigiamas – turi būti atliekama kolonoskopija, o prireikus – ir biopsija. Atlikti kolonoskopijas uteniškiams šiuo metu pasirengusios keturios ASPĮ – Utenos, Visagino ir Molėtų ligoninės bei UAB „Aksanas". Į minėtas ASPĮ gali kreiptis pacientai, gavę siuntimus kolonoskopijai atlikti.

Kviečiame visus 50–74 metų amžiaus (kol nesuėjo 75 metai) Utenos apskrities vyrus ir moteris nedelsti – nieko nelaukiant kreiptis į šeimos gydytoją ir nemokamai išsitirti, ar nesergate storosios žarnos vėžiu.

Pasak Panevėžio TLK Kontrolės skyriaus vyriausiosios specialistės Reginos Venckienės, Utenos apskrityje yra per 51 tūkst. tikrinamo amžiaus gyventojų. Kadangi programoje galima dalyvauti kartą per dvejus metus, per ketvirtį galėtų pasitikrinti 6400. Kol kas pagal programą nepasitikrino nė vienas uteniškis, nors raginusiųjų greičiau pradėti šią programą  buvo nemažai. R. Venckienė teigia: pasitikrinti dėl storosios žarnos vėžio neabejotinai verta, nes prevencinėje programoje numatyti tyrimai padeda išaiškinti ne tik šią ligą, bet ir nustatyti ikivėžinius storosios žarnos pakitimus, kuriuos gydant užkertamas kelias onkologinei ligai. Juk žinoma, kad ankstyvojoje stadijoje ligos simptomai beveik nepastebimi.  

Storosios žarnos vėžys dažnai diagnozuojamas visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Kasmet nustatoma apie 1500 naujų ligos atvejų ir šis skaičius vis didėja. Svarbiausias prevencinės programos tikslas – nustatyti ankstyvųjų stadijų storosios žarnos vėžį ir sumažinti mirtingumą nuo šios ligos. Svarbu žinoti, kad vėžį diagnozavus ankstyvojoje stadijoje, pacientą galima išgydyti.

Panevėžio apskrityje yra 81 tūkst. tikrinamo amžiaus gyventojų. 2013 m. informavimo apie storosios žarnos vėžio ankstyvąją diagnostiką ir imunocheminio slapto kraujavimo testo išmatose rezultatų įvertinimo paslauga suteikta daugiau kaip 19 tūkst. gyventojų, t. y. pagal programą dėl storosios žarnos vėžio (programa Panevėžio apskrityje pradėta vykdyti nuo 2013 m. liepos 1 d.) pasitikrino 95 proc. per pusmetį planuotų patikrinti pacientų. Pas gydytoją specialistą kolonoskopijai atlikti nusiųsta 416. Vien tik VšĮ Respublikinėje Panevėžio ligoninėje atliktos 229 kolonoskopijos. 173 pacientų storajame žarnyne rasta įvairių pakitimų: iš jų 5 atvejais diagnozuotas storosios žarnos vėžys, 113 – ikivėžinės ligos (polipai), 55 – kitos ligos. Iš viso Panevėžyje atlikta 118 biopsijų ir histologinių tyrimų.

2014 m. I pusmetį Panevėžio apskrityje informavimo apie storosios žarnos vėžio ankstyvąją diagnostiką ir imunocheminio slapto kraujavimo testo išmatose rezultatų įvertinimo paslauga suteikta 12 113 gyventojų, t. y. pasitikrino 60 proc. per pusmetį planuotų patikrinti pacientų. Pas gydytoją specialistą kolonoskopijai atlikti nusiųsti 347 pacientai, gydytojo specialisto konsultacija su kolonoskopija ir, jei reikia, biopsijos medžiagos paėmimu, suteikta 428, biopsija atlikta 254 pacientams.

 

Panevėžio teritorinė ligonių kasa