Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Už nukentėjusių žmonių gydymą kasmet išieškoma vis didesnė pinigų suma
Naujienos
Už nukentėjusių žmonių gydymą kasmet išieškoma vis didesnė pinigų suma
2014-02-06

Kasmet surenkama vis didesnė pinigų suma į Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą iš asmenų, kurie padarė žalą kitų žmonių sveikatai, už kurių gydymą apmokėjo ligonių kasos šio biudžeto lėšomis. Štai vien pernai iš jų buvo išieškota ir į PSDF biudžetą sugrįžo beveik 6 mln. litų, 2012-aisiais – daugiau kaip 5,35 mln. litų, o 2011-aisiais – 4,32 mln. litų.

Žala kitų žmonių sveikatai dažniausiai padaroma dėl neblaivių, asocialių asmenų sukeltų muštynių, buitinių konfliktų, eismo įvykių ar kitokių nusikaltimų metu, o jų gydymo išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis. Nusikaltimus padarę žmonės per nustatytą laikotarpį privalo atlyginti žalą šiam biudžetui.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Teisės skyriaus vedėjos Vitalijos Griškovos teigimu, galimybė išieškoti lėšas iš fizinių ir juridinių asmenų už žalą, padarytą apdraustojo sveikatai, yra įtvirtinta Sveikatos draudimo įstatyme. Todėl VLK, siekdama sugrąžinti į PSDF biudžetą lėšas, kuriomis buvo apmokėtos dėl kitų asmenų kaltės nukentėjusių žmonių gydymo išlaidos, glaudžiai bendradarbiauja su teisėsaugos institucijomis.

„Žalos išieškojimu rūpinasi teritorinės ligonių kasos (TLK). Tai jos daro gavusios policijos komisariatų, prokuratūrų informaciją apie nusikaltimus: žmogaus gyvybei, sveikatai, viešajai tvarkai, transporto eismo saugumui, dėl kurių nukentėjusieji gydomi PSDF biudžeto lėšomis“, - tvirtino V. Griškova.

TLK darbuotojai, apskaičiavę žalos dydį, reiškia civilinį ieškinį kaltininkams arba teikia pretenziją draudimo bendrovei (jei tai draudiminis autoįvykis). Pavyzdžiui, jei autoavarijoje sužalojamas žmogus, jo gydymo išlaidos išieškomos iš draudimo bendrovės (jei automobilis yra apdraustas privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu) arba iš eismo įvykio kaltininko (jei automobilis nedraustas šiuo draudimu). Jei autoavariją sukelia ir žmogų sužaloja nepilnametis, pagal Civilinio kodekso nuostatas žalą turi atlyginti tėvai ar globėjai. Tad jiems tuomet tenka sumokėti už avarijoje nukentėjusių žmonių gydymą.

V. Griškovos teigimu, kai žala yra padaroma kelių asmenų, jie atsako solidariai. Šis terminas nereiškia, kad žala atlyginama po lygiai ar vienodomis dalimis. Jei žala padaroma bendrais veiksmais, TLK įgyja teisę reikalauti atlyginti visą sumą iš bet kurio kaltininko.

Be to, žala PSDF biudžetui gali būti padaroma ir neteisėtai pasinaudojus Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK). Tai yra tokie atvejai kai asmuo, laikinai nuvykęs į bet kurią kitą Europos Sąjungos (ES) valstybę, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją, medicinos paslaugų gavimo metu tose valstybėse pateikia ESDK, nors nėra draustas privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje. Kiekvienas gaunantis tokią kortelę įsipareigoja ja nesinaudoti, jei taptų neapdraustas privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje. Jei žmogus ES šalyse vis tik neteisėtai pasinaudotų minėta kortele, jis turėtų grąžinti PSDF padarytą žalą.

Visais atvejais žalos dydis priklauso nuo suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų, kurių išlaidos buvo apmokėtos iš PSDF biudžeto lėšomis, kiekio ir kainų.

Jei jau atsitiko taip, kad tenka atlyginti žalą PSDF biudžetui, naudingiausia tai padaryti geranoriškai. Jei gautumėte pranešimą dėl tokios žalos atlyginimo, galima pasirinkti: arba iš karto pervesti visą sumą (jei ji nėra jums per didelė), arba atvykti į TLK (pagal savo gyvenamąją vietą) ir pasirašyti sutartį dėl žalos atlyginimo dalimis. Sutartis gali būti sudaroma ne ilgesniam kaip penkerių metų laikotarpiui, o konkretus žalos atlyginimo terminas nustatomas šalių susitarimu, atsižvelgiant į žalos dydį ar kitas aplinkybes.

2013 m. mažiausia išieškotos žalos PSDF biudžetui suma buvo 40 litai dėl nežymaus sveikatos sužalojimo, o didžiausia – daugiau kaip 137 tūkst. litų už nukentėjusio asmens gydymą.ip0206_1.jpg 


Kontaktai žiniasklaidai:
Lina Bušinskaitė
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Ryšių su visuomene skyriaus vedėja
Tel. (8 5) 236 4105, mob. tel. 8 687 41445,
el. paštas lina.businskaite@vlk.lt

Kviečiame apsilankyti VLK profilyje Facebook: https://www.facebook.com/vlk.lt

Rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.