Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Sveikos gyvensenos receptuose – ir ligonių kasos specialistų patarimai
Naujienos
Sveikos gyvensenos receptuose – ir ligonių kasos specialistų patarimai
2017-03-17

Panevėžio teritorinė ligonių kasa (TLK) tęsia glaudų bendradarbiavimą su Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuru (VSB). Kovo mėnesį biuro organizuojamų užsiėmimų cikle „Sveikos gyvensenos receptai", skirtame senjorams, dvi dienas dalyvavo ir Panevėžio TLK specialistai. Jie senjorus supažindino su medicininės reabilitacijos galimybėmis, dantų protezavimo, kompensuojamo ligonių kasų lėšomis, tvarkos pasikeitimais,  vaistų ir medicinos pagalbos priemonių (MPP) kompensavimo, pasirinkimo galimybėmis ir kt.

 

 

L. Nakrošienė supažindino senjorus su dantų protezavimo tvarkos pasikeitimais, įsigaliojusiais 2016 m. lapkričio 1 d., priminė, kaip galima įstoti į eilę iš PSDF biudžeto kompensuojamai dantų protezavimo paslaugai gauti. Panevėžio TLK nuotrauka.

 

Į užsiėmimus atvykę panevėžiečiai įdėmiai klausėsi Panevėžio TLK specialistų patarimų, aktyviai uždavinėjo klausimus, diskutavo. Ypač aktuali jiems buvo dantų protezavimo tema.

 

Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vyriausioji specialistė Laura Nakrošienė supažindino senjorus su dantų protezavimo tvarkos pasikeitimais, įsigaliojusiais 2016 m. lapkričio 1 d., priminė, kaip galima įstoti į eilę iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto kompensuojamai dantų protezavimo paslaugai gauti, kiek laiko reikės laukti eilėje, kaip nepraleisti svarbių terminų, aiškino, kokia yra dantų protezavimo savo lėšomis ir kompensacijos už tai gavimo tvarka, supažindino, kokią aktualią informaciją galima rasti Panevėžio TLK interneto svetainėje ir kt.

 

 DSC_0682.JPG

 Į užsiėmimą Panevėžio miesto savivaldybės VSB atvykę panevėžiečiai įdėmiai aktyviai uždavinėjo klausimus dantų protezavimo tema. Panevėžio TLK nuotrauka.

 

Susirinkusieji į VSB domėjosi, kokia pinigų suma gali būti grąžinama protezavus dantis savo lėšomis, kuriais atvejais gali būti skiriama didžiausia kompensuojama suma, kaip gauti siuntimą į antro ar trečio lygio gydytojų specialistų konsiliumą, per kiek laiko reikia susiprotezuoti dantis, taip pat teiravosi, ar vaikų dantims protezuoti skiriamos lėšos turi įtakos suaugusiųjų eilės judėjimui, piktinosi, kad odontologai ne visada supažindina pacientus su burnos priežiūros ir gydymo planu, tikslinosi, kaip galima pervesti kompensacijas į kito asmens banko sąskaitas, prašė priminti medicininės reabilitacijos skyrimo tvarką.

 

Ne mažiau klausimų per užsiėmimą sulaukė ir Kontrolės skyriaus vyriausiasis specialistas Zenonas Paulavičius, aiškinęs senjorams, kuo skiriasi etiniai ir generiniai vaistai, kaip galima sutaupyti renkantis pigesnį vaistą, kodėl kompensuojamieji vaistai turi priemokas ir kuo jos grindžiamos, kuo naudingi elektroniniai receptai  ir pan.

 

DSC_0715.JPG 

Z. Paulavičius pažymėjo, kad 2017 m. PSDF biudžetas yra 9,5 proc. didesnis už 2016 m. Vaistams ir MPP kompensuoti irgi numatyta skirti beveik 9 proc. daugiau lėšų. Panevėžio TLK nuotrauka.

 

Užsiėmimo dalyviai klausė, kodėl reikia primokėti, kai išrašomi 100 proc. kompensuojami vaistai, kodėl padidėjo priemokos už kai kuriuos vaistus, kas turėtų pasakyti pacientams, kurie vaistai kompensuojami, o kurie ne, kodėl taip akivaizdžiai skiriasi receptinių ir nereceptinių vaistų kainos, ar gali etinis vaistas kainuoti pigiau už generinį ir kt.  

 

Atsakęs į gyventojų klausimus, Z. Paulavičius pažymėjo, kad 2017 m. PSDF biudžetas yra 9,5 proc. didesnis už 2016 m. Vaistams ir MPP kompensuoti irgi numatyta skirti beveik 9 proc. daugiau lėšų. Kompensuojamųjų vaistų sąrašas per metus yra peržiūrimas daug kartų: kadangi nuolat atsiranda naujų vaistų, per metus kelis ar net keliolika kartų svarstoma, kuriuos iš jų įtraukti į kompensuojamųjų sąrašą, kurių kompensavimo atsisakyti, nes PSDF biudžeto lėšos nėra beribės, o nauji vaistai – brangūs. Beje, kompensuojamieji vaistai, pasak specialisto, yra pigesni už tuos pačius vaistus, perkant juos be kompensacijos, nes pirmiesiems taikomas 5 proc., o antriesiems – 21 proc. pridėtinės vertės mokestis.

 

DSC_0720.JPG 

 Pasak Kontrolės skyriaus specialisto, kalbant apie sveikatą, būtinas solidarumas ir galvojimas ne tik apie save.  Panevėžio TLK nuotrauka.

 

Nauji vaistai, anot Kontrolės skyriaus specialisto, kompensuojami atsisakant kai kurių senųjų kompensavimo, tad labai nereikėtų piktintis, jei, pavyzdžiui, sumažėjus PSDF biudžeto lėšomis apmokamai bazinei vaisto kainai, šiek tiek padidėja kai kurių seniau kompensuojamų vaistų priemokos ir pan. Kalbant apie sveikatą, būtinas solidarumas ir galvojimas ne tik apie save.  

 

Panevėžio teritorinės ligonių kasos informacija

 

Kontaktai žiniasklaidai:

 Angelė Valentinavičienė
 Panevėžio teritorinės ligonių kasos
 Administravimo skyriaus vyr. specialistė
 Tel. (8 4) 5526 911
 El. paštas angele.valentinaviciene@vlk.lt  ​