Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Sveikatos priežiūra užtikrinama sutartimis su gydymo įstaigomis
Naujienos
Sveikatos priežiūra užtikrinama sutartimis su gydymo įstaigomis
2011-05-17

Valstybės kontrolė priekaištavo, kad Valstybinė ligonių kasa (VLK) taupė gydymo įstaigų sąskaita, o turimų lėšų viršplaninių lėšų nenaudojo suteiktų paslaugų visai vertei apmokėti.

Didžioji dalis Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų paskirstoma per teritorines ligonių kasas (TLK), kurios kasmet sudaro sutartis su savo ir kitų TLK veiklos zonų gydymo įstaigomis. Pernai TLK sudarė 1184 sutartis su sveikatos priežiūros įstaigomis (653 sutartys buvo sudarytos su viešosiomis ir 531 – su privačiomis). Su kiekviena asmens sveikatos priežiūros įstaiga vyksta individualios derybos. Sutarčių pasirašymo pagrindas – PSDF biudžete aiškiai numatytos išlaidos asmens sveikatos priežiūros paslaugoms apmokėti. 2010 m. didžiausią PSDF biudžeto, kurį iš viso sudarė 4,7 mlrd. Lt, išlaidų dalį – 63,4 proc. – sudarė išlaidos asmens sveikatos priežiūros paslaugoms. Pernai tam buvo išleista apie 3 mlrd. litų. TLK lėšos skiriamos vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro patvirtinta PSDF biudžeto lėšų paskirstymo tvarka, o sutartys sudaromos vadovaujantis Vyriausybės nustatytais kriterijais, sveikatos apsaugos ministro įsakymu.

Kodėl pasigirsta kaltinimų taupymu? Juk už apdraustiesiems suteiktas medicinos paslaugas gydymo įstaigoms ligonių kasos moka pagal sudarytas sutartis sveikatos apsaugos ministro įsakymų nustatytomis bazinėmis kainomis. Ir 2010 m., ir šiemet su gydymo įstaigomis atsiskaitoma nevėluojant. Dar daugiau: gydymo įstaigoms už suteiktas paslaugas jau mokama anksčiau – maždaug per 15 dienų nuo sąskaitos gavimo dienos, nors Sveikatos draudimo įstatyme numatytas 30 dienų atsiskaitymo terminas. Taigi, nerimauti nėra pagrindo.

Ligonių kasoms, ginančioms teisėtus pacientų interesus, sutartys su gydymo įstaigomis padeda garantuoti netrikdomą paslaugų teikimą, jų prieinamumą bei kokybę. Kai už kito regiono gydymo įstaigoje suteiktas paslaugas moka ligonių kasa, kurios aptarnaujamoje teritorijoje pacientas nuolat gyvena, įgyvendinama paciento teisė pasirinkti gydymo vietą, skatinama gydymo įstaigų konkurencija teikti kokybiškesnes paslaugas. Sutartys taip pat naudingos gydymo įstaigoms, nes užtikrina jų veiklos tęstinumą, pajamų stabilumą.

Pastaraisiais metais augo ambulatorinių specializuotų, dienos stacionaro, dienos chirurgijos ir stebėjimo paslaugų poreikis, todėl pasirašant sutartis su sveikatos priežiūros įstaigomis tam buvo skiriamas itin didelis dėmesys. Pažymėtina, kad palyginti su 2009-aisiais, buvo suteikta 2,5 proc. daugiau specializuotų ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų, net 14,6 proc. daugiau dienos stacionaro paslaugų, 9 proc. daugiau dienos chirurgijos ir 5,9 proc. daugiau trumpalaikio gydymo paslaugų. Dar vienas pastebėjimas – pernai, palyginti su 2009 m., Lietuvos gyventojams buvo suteikta 243 tūkst. daugiau sveikatos priežiūros paslaugų, už kurias buvo atsiskaityta PSDF biudžeto lėšomis.

Ligonių kasos, numatydamos sutartyse, kiek iš viso sveikatos priežiūros paslaugų bus teikiama ir kiek joms bus skiriama lėšų, iš tiesų daro tiesioginę įtaką apdraustųjų sveikatos priežiūros užtikrinimui, o tai ir yra svarbiausia ligonių kasų funkcija.