Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Sveikatos draudimo atmintinė į Lietuvą grįžtantiems emigrantams
Naujienos
Sveikatos draudimo atmintinė į Lietuvą grįžtantiems emigrantams
2018-06-01

Šiaulių teritorinė ligonių kasa (TLK) dažnai sulaukia į gimtinę grįžtančių emigrantų klausimų, kaip laiku pasirūpinti savo privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) ir įgyti teisę į apdraustiesiems teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas. Grįžtantiems emigrantams sudarėme trijų žingsnių atmintinę, kuri padės gauti nemokamas sveikatos paslaugas Lietuvoje.

   

Pirmasis žingsnis – deklaruokite gyvenamąją vietą Lietuvoje. Jei išvykdami iš gimtinės deklaravote gyvenamosios vietos pakeitimą, grįžę vėl deklaruokite savo gyvenamąją vietą Lietuvoje. Tai padaryti galima „Elektroninių valdžios vartų" interneto svetainėje www.epaslaugos.lt arba artimiausioje seniūnijoje. Pamiršus laiku deklaruoti gyvenamąją vietą, netenkama teisės į kompensuojamas sveikatos priežiūros paslaugas.

 

wetgsef.jpg Piktochart nuotr.

   

Antrasis žingsnis – pasirūpinkite savo privalomuoju sveikatos draudimu. Nuo gyvenamosios vietos deklaravimo Lietuvoje dienos atsiranda pareiga mokėti PSD įmokas. Apdraustuoju PSD laikomas tas gyventojas, už kurį mokamos arba kuris pats moka įstatymo nustatyto dydžio PSD įmokas ir neturi PSD įmokų skolos. Tik laiku sumokėjus nustatyto dydžio PSD įmokas, garantuojama teisė gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis kompensuojamas gydymo paslaugas, kompensuojamuosius vaistus, medicinos pagalbos priemones ir kitas paslaugas. Lietuvoje dirbantys ir atlyginimą gaunantys asmenys laikomi apdraustaisiais nuo įsidarbinimo dienos. Tad į Lietuvą grįžusiam ir pradėjusiam dirbti emigrantui gydymo įstaigose jau nuo įsidarbinimo dienos teikiamos PSDF biudžeto lėšomis kompensuojamos sveikatos priežiūros paslaugos.

   

Kai kurie į Lietuvą gyventi grįžtantys asmenys draudžiami valstybės. Nepilnamečiams, teritorinėse darbo biržose registruotiems bedarbiams, pensijos išmokų ir socialinių pašalpų gavėjams, neįgaliesiems ir kitiems asmenims, priklausantiems Sveikatos draudimo įstatyme nurodytoms gyventojų grupėms, valstybė užtikrina atitinkamas socialines garantijas, apdrausdama juos PSD valstybės lėšomis. Valstybės lėšomis draudžiami gyventojai laikomi apdraustaisiais nuo šio statuso įgijimo dienos iki jo netekimo dienos. Tad grįžęs iš užsienio ir deklaravęs savo gyvenamąją vietą Lietuvoje asmuo gali būti draustas valstybės lėšomis, jei jis patenka į tas gyventojų grupes, kurias draudžia valstybė.

   

Dalis žmonių PSD įmokas privalo mokėti savarankiškai, pavyzdžiui, asmenys, vykdantys individualią veiklą pagal pažymą bei pagal verslo liudijimą, ūkininkai, namų šeimininkės. Savarankiškai PSD įmokas mokantys gyventojai nustatyto dydžio PSD įmoką (nuo 2018 m. sausio 1 d. – 36 eurai) turi sumokėti kas mėnesį, o įmokų kodų teirautis „Sodroje". Ši institucija administruoja PSD įmokas, vykdo mokestinių nepriemokų kontrolės procedūras, išieško skolas.

   

Primename, kad Šiaulių TLK interneto svetainės www.siauliutlk.lt skyrelyje „Pasitikrinkite savo draustumą privalomuoju sveikatos draudimu" galima sužinoti, ar žmogus yra draustas. Tai galima padaryti ir naudojantis elektroninių valdžios vartų interneto svetaine www.epaslaugos.lt ar atvykus į Šiaulių TLK ir pateikus asmens dokumentą.

   

Trečiasis žingsnis – pasirinkite pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir joje prisirašykite. Grįžęs iš užsienio žmogus turėtų pasirinkti polikliniką, šeimos centrą ar kitą pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir joje prisiregistruoti, pasirinkti šeimos gydytoją. Gydymo paslaugos, apmokamos PSDF lėšomis, teikiamos tose įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su TLK. Informaciją apie sveikatos priežiūros įstaigas ir jų teikiamas paslaugas galima rasti Šiaulių TLK interneto svetainės skyreliuose „Mano įstaiga" ir „Paslaugų paieška".

 

Šiaulių TLK informacija
 
Kontaktai žiniasklaidai:
Irena Budrienė
Šiaulių teritorinės ligonių kasos
Administravimo skyriaus vyriausioji specialistė
Tel. (8 41) 596 135 El. paštas: irena.budrienė@vlk.lt
 
Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti
info@vlk.lt arba 8 700 88888.