Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Sveikatos draudimą garantuoja ir 30 metų darbo stažas
Naujienos
Sveikatos draudimą garantuoja ir 30 metų darbo stažas
2013-08-26

Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) Gyventojų aptarnavimo skyriaus specialistai pastebi: nemaža dalis gyventojų nežino, kad įstatymų nustatytą 30 metų būtinąjį valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą senatvės pensijai gauti turintys nedirbantys darbingo amžiaus asmenys yra draudžiami privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis.

Nors tokie asmenys, laikinai netekę darbo ar ilgiau negalėdami jo rasti, turi teisę gydytis nemokamai (Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis), to nežinodami dažnai jie registruojasi darbo biržoje, moka privalomojo sveikatos draudimo įmokas patys ar ieško kitų būdų tapti draustiems.

Kaip teigia Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė, be reikalo sumokėjus privalomojo sveikatos draudimo įmokas, jas galima susigrąžinti deklaruojant pajamas Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI), tačiau tai – papildomas rūpestis, kurio, žinant apie draustumą, galima išvengti.

S. Paulauskienė akcentuoja: savaime draudimas valstybės lėšomis tiems, kurie turi 30 metų darbo stažą, neįsigalioja. Gyventojai, įgiję tokį stažą, turi kreiptis į „Sodrą“, kad ši įstaiga asmens turimą stažą apskaičiuotų ir duomenis pateiktų ligonių kasai. Kreipiantis į „Sodrą“ reikia pateikti dokumentus, įrodančius iki 1994 m. sausio 1 d. įgytą stažą (darbo knygeles, karinį bilietą ir kt.). Dokumentų apie stažą po 1994 m. sausio 1 d. pateikti nereikia, kadangi visų apdraustųjų duomenys po šios datos yra saugomi „Sodroje“.

Specialistė pabrėžia, kad privalomojo sveikatos draudimo įmokų mokėti nereikia tik nedirbantiems asmenims, turintiems „Sodros“ patvirtintą 30 metų darbo stažą. Jei šį stažą turintys asmenys vis dar dirba arba po kurio laiko įsidarbina, įregistruoja savarankišką veiklą, privalomojo sveikatos draudimo įmokos atskaitomos iš atlyginimo arba mokamos savarankiškai nuo kiekvienos veiklos pajamų. Tiesa, „Sodrai“ apskaičiavus, kad asmuo turi įstatymų nustatytą būtinąjį valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą senatvės pensijai gauti ir šią informaciją pateikus ligonių kasai, ne visą mėnesį pagal verslo liudijimą dirbantys asmenys, kaip ir bet kuriai kitai apdraustųjų kategorijai priklausantieji, su draustumu įgyja teisę sveikatos draudimo įmokas mokėti tik už tas dienas, kuriomis įsigyjamas verslo liudijimas.

Gyventojams svarbu žinoti ir tai, kad draustumą dėl stažo įgiję asmenys, dirbantys pagal verslo liudijimą arba vykdantys kitą savarankišką veiklą turi teisę sveikatos draudimo įmokas mokėti ne kas mėnesį, bet vieną kartą pasibaigus kalendoriniams metams iki metinės pajamų deklaracijos pateikimo VMI termino paskutinės dienos.

Visiems savarankiškai mokantiesiems privalomojo sveikatos draudimo įmokas primename, kad nuo 2013 m. sausio 1 d. padidėjus minimaliai mėnesinei algai yra pasikeitusios ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos. Šiuo metu mokantieji savarankiškai kas mėnesį turi mokėti 90 Lt dydžio įmoką, išskyrus žemės naudotojus, turinčius 2 ir mažiau ekonominio dydžio vienetų žemės ūkio valdą – jų mokama suma yra 30 Lt.

Panevėžio teritorinė ligonių kasa
Parengta kartu su Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Panevėžio skyriumi