Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Sutartyse su gydymo įstaigomis – pacientams svarbios naujovės
Naujienos
Sutartyse su gydymo įstaigomis – pacientams svarbios naujovės
2014-03-10

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja (VLK), kad šiais metais teritorinių ligonių kasų (TLK) pasirašomose sutartyse su gydymo įstaigomis bus numatyta daugiau skatinamų sveikatos priežiūros paslaugų, nes jos yra svarbios pacientams ir išskirtos kaip prioritetinės. Gydymo įstaigos bus suinteresuotos žmonėms suteikti daugiau tokių paslaugų, nes joms tai bus kaip finansinis paskatinimas.

Šiemet įstaigoms už gyventojams suteiktas gydymo paslaugas bus atsiskaitoma didesniais įkainiais – nuo sausio 1 d. padidėjo bazinių kainų balo vertė iki 0,93 lito (anksčiau ji buvo 0,89 lito). Tai yra svarbus finansinis pastiprinimas įstaigoms, kuris daugeliui jų leis sumažinti minusinius biudžetus (dalis gydymo įstaigų praėjusius metus baigė turėdamos nuostolių).

Svarbi naujovė yra tai, kad nuo šių metų gimdymo paslaugos yra išskirtos į atskirą grupę su prioritetiniu finansavimu. Nauja tai, kad nepanaudotos lėšos šioms paslaugoms apmokėti galės būti skiriamos tik gimdymo paslaugų finansavimui, ko iki šiol nebuvo.

Ir toliau nuosekliai skatinamos dienos chirurgijos paslaugos, kurioms grąžintas prioritetinis finansavimas. Tai daroma todėl, nes visų pirma dienos chirurgijos paslaugos yra patogios žmogui, kuris reikiamas gydymo, operacijos paslaugas gali gauti tą pačią dieną ir vykti namo. Tai yra ir vienas iš būdų mažinti eiles gydymo įstaigose, nes teikdami tokią paslaugą medikai gali aptarnauti daugiau pacientų, laukiančių eilėse.

Kaip prioritetinės išskirtos ir specializuotos ambulatorinės paslaugos. Jei nutiktų taip, kad gydymo įstaigos šių paslaugų suteiktų daugiau nei numatyta jų sutartyse, bus galima apmokėti iki 70 proc. viršsutartinių paslaugų.

Kaip ir anksčiau, taip ir šiemet įstaigos bus skatinamos už gerus darbo rezultatus. Tuo tikslu poliklinikos bus finansiškai skatinamos už tai, jei kuo daugiau žmonių sudalyvaus prevencinėse gimdos kaklelio, krūties, priešinės liaukos (prostatos) ankstyvosios diagnostikos programose bei nemokamai pagal jas išsitirs. Vėžio prevencija svarbi tuo, kad kuo anksčiau pavyksta diagnozuoti šią klastingą ligą, tuo daugiau yra galimybių pasveikti. Tai rodo ir moksliniai tyrimai, ir užsienio šalių bei Lietuvos patirtis. Bus skatinama ir už tai, kad kuo didesniam vaikų skaičiui būtų profilaktiškai patikrinti dantys. Taip siekiama užtikrinti, kad auganti karta turėtų sveikus dantis.

Svarbu ir tai, kad nepaskirstytos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšos prioritetine tvarka galės būti skiriamos apmokėti grupei paslaugų, kurios ypatingai svarbios pacientams. Pirmiausia, tai gimdymo, stacionarinės paslaugos vaikams iki 3 metų, taip pat insulto gydymo, kai taikoma trombolizė ir invazinė trombektomija, miokardo infarkto gydymo paslaugos. Tai labai svarbios ir gyvybiškos būtinos paslaugos pacientams, todėl joms turi būti teikiamas didesnis dėmesys ir finansavimo prasme.

Nepaskirstytos PSDF biudžeto lėšos galės būti skiriamos apmokėti ir tarpvalstybinei sveikatos priežiūrai, kuomet mūsų kraštiečiai vyksta gydytis svetur su gydytojo siuntimu planinėms paslaugoms. Tokia galimybė atsirado, kai nuo praėjusių metų spalio pabaigos į mūsų šalies nacionalinę teisę buvo perkeltos Europos Sąjungos direktyvos nuostatos, kurios leidžia laisviau išvykti gydytis už Lietuvos ribų.

Preliminariai skaičiuojama, jog iš viso TLK pasirašys apie 1300 sutarčių, pagal kurias bus atsiskaitoma su gydymo įstaigomis. Tiek prašymų jos yra pateikusios.

Šiais metais sveikatos priežiūros paslaugoms apmokėti iš PSDF skirta 3 mlrd. 132,8 mln. litų.


 


Kontaktai žiniasklaidai:
Lina Bušinskaitė
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Ryšių su visuomene skyriaus vedėja
Tel. (8 5) 236 4105, mob. tel. 8 687 41445,
el. paštas lina.businskaite@vlk.lt

Kviečiame apsilankyti VLK profilyje Facebook: https://www.facebook.com/vlk.lt

Rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.