Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Sulankstomųjų akių lęšiukų pakanka
Naujienos
Sulankstomųjų akių lęšiukų pakanka
2011-03-21

Kadangi pastaruoju metu ligonių kasos sulaukia ne vieno telefono skambučio, laiškų dėl akių lęšiukų įsigijimo ir jų kompensavimo, informuojame, kad Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) minėtų priemonių yra nupirkusi užtektinai, ir jų poreikis visiškai patenkinamas. Gydymo įstaigos centralizuotai perkamus lęšiukus gauna tiesiogiai iš tiekėjo, ir jie privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems pacientams implantuojami nemokamai.

Pasak VLK Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėjo Evaldo Stropaus, bėda ta, kad kai kurios gydymo įstaigos netinkamai informuoja apie galimybę gauti nemokamą sulankstomą akių lęšiuką, būna atvejų, kai gydytojai juos be pagrindo peikia. Dažnai pacientui siūloma pačiam įsigyti kitų firmų lęšiukų, kurie daug brangesni nei Valstybinės ligonių kasos nupirktieji. Suprantama, technologijoms tobulėjant sukuriama vis naujų lęšiukų, kuriuos implantavus žmogus be akinių gerai mato ir į tolį, ir iš arti. Yra ir spalvotų, sulaikančių ir ultravioletinius, ir matomos šviesos spektro mėlynuosius spindulius, taip pat – pagamintų iš vandenį atstumiančių (hidrofobinių) medžiagų bei kitokių. E. Stropaus nuomone, sunkmečiu, kai dažnas garbaus amžiaus pilietis vos išsigali susimokėti už butą, nusipirkti maisto, pinigų kitokiems akių lęšiukams švaistyti tikrai neverta. Tuo labiau, kad Valstybinės ligonių kasos nupirkti sulankstomi akių lęšiukai yra kokybiški, atitinkantys Europos Sąjungos standartus.

„Štai Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės, Panevėžio ligoninių specialistai mielai implantuoja Valstybinės ligonių kasos perkamus lęšiukus“, – teigė E. Stropus. Pasak jo, santykinai mažu VLK nupirktų lęšiukų panaudojimu išsiskiria Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos. Tad norintys, kad šioje gydymo įstaigoje būtų atlikta operacija, neretai skambina į Valstybinę ligonių kasą ir guodžiasi, jog siūloma patiems pirkti brangiai kainuojantį sulankstomą lęšiuką, kurio išlaidų niekas nekompensuoja. Tokiais atvejais ligonių kasų darbuotojams belieka paaiškinti pacientams, kad jiems turėtų būti implantuotas nemokamas akies lęšiukas.

Akių operacijos, kai drumstas akies lęšiukas pakeičiamas dirbtiniu, neretai būna neišvengiamos vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems diagnozuota katarakta. Tokios akių operacijos atliekamos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose, Vilniaus greitosios pagalbos universitetinėje ligoninėje, Vilniaus Antakalnio poliklinikoje, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose, Klaipėdos universitetinėje, Šiaulių ir Panevėžio, Alytaus S. Kudirkos ligoninėse, UAB „Lirema“ Akių ligų klinikoje (Vilniuje), UAB „SK Impeks Medicinos diagnostikos centras“ (Vilniuje) ir UAB „Akių lazerinės chirurgijos centras“ (Vilnius).

Išrašydami ligoniui siuntimą operuoti akių gydytojai (oftalmologai) dažniausiai rekomenduoja kreiptis į artimiausią iš minėtųjų gydymo įstaigų, bet žmonės gali rinktis ir jam priimtiną kitą įstaigą. Svarbu žinoti, jog privačiose gydymo įstaigose, sudariusiose sutartį su ligonių kasa, už teikiamas paslaugas pacientams dažnai tenka primokėti. Tad pravartu pirmiausia pasidomėti, kokia paslaugos išlaidų dalis yra kompensuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto ir kokią priemoką tektų sumokėti.