Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Sugrąžinti pinigai, sumokėti gydymo įstaigoje
Naujienos
Sugrąžinti pinigai, sumokėti gydymo įstaigoje
2014-10-16

Vis dar pasitaiko, kad privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdrausti pacientai, nė nepasidomėję, ar tai teisėta, gydymo įstaigoje susimoka už medicinos pagalbos priemones ir vaistus. Taip neseniai atsitiko ir vienoje Vakarų Lietuvos ligoninių, tačiau Klaipėdos teritorinės ligonių kasos (TLK) pastangomis pinigai buvo sugrąžinti pacientei. Ši istorija galėjo susiklostyti ir kitaip, jei ne pacientės atkaklumas ir Klaipėdos TLK darbuotojų išaiškintas pažeidimas.  

 

Kilo įtarimų, ar reikėjo mokėti

    Į Klaipėdos TLK kreipėsi pacientė (jos prašymu pavardė neskelbiama), pateikusi prašymą grąžinti išlaidas, kurias ji patyrė, kai vienoje iš ligoninių įsigijo medicinos pagalbos priemonių ir vaistų. Šiai pacientei buvo atlikta planinė operacija, kuriai reikalingus vaistus ir priemones ji pirko savo lėšomis ir sumokėjo daugiau kaip 700 litų. Vis dėlto suabejojusi, ar tai teisėta, ji pirmiausia kreipėsi į ligoninės administraciją, prašydama grąžinti pinigus, o ten gavusi neigiamą atsakymą, atvyko į Klaipėdos TLK norėdama išsiaiškinti.

    Klaipėdos TLK Kontrolės skyriaus specialistams, išnagrinėjusiems pacientės prašymą, kilo įtarimų, ar šiuo atveju pacientė tikrai turėjo mokėti už minėtas priemones ir vaistus, kurios paprastai pilnai yra apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Todėl Klaipėdos TLK atliko neplaninį patikrinimą. Atlikę neplaninį patikrinimą darbuotojai nustatė, kad iš pacientės pinigai paimti neteisėtai. Tai reiškia, kad buvo pažeisti teisės aktų reikalavimai bei sutartiniai įsipareigojimai tarp Klaipėdos TLK ir gydymo įstaigos. Gydymo įstaiga turėjo grąžinti pacientei pinigus, kuriuos moteris buvo sumokėjusi už vaistus ir specialias priemones operacijai.

 

Pacientams svarbi informacija

   Pacientui svarbu žinoti, kad gydymo įstaigoms, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, už gydymo paslaugas, o gydantis ligoninėje – ir už vaistus bei reikalingas specialias priemones moka ligonių kasos PSDF lėšomis. Tačiau, jei pacientas pageidauja, o gydytojas jam rekomenduoja, žmogus gali pasirinkti brangesnius vaistus ir priemones. Tuomet pacientas turi sumokėti gydymo įstaigai ne visą kainą, o skirtumą tarp ligonių kasų apmokamų ir naudojamų brangesnių priemonių ar vaistų.

   Patikrinimo metu tąkart buvo nustatyta,  kad pacientei nebuvo sudaryta galimybė įsigyti brangesnių gydytojo skiriamų ir žmogaus pasirenkamų vaistų bei operacijai reikalingų priemonių, kai kainų skirtumą pacientas sumoka gydymo įstaigai. Negana to, jai buvo nurodyta nusipirkti jos gydymui būtinus vaistus toje  pačioje ligoninėje. Šis pažeidimas buvo nustatytas Klaipėdos TLK darbuotojams atlikus ligos istorijoje dokumentuotų paslaugų patikrinimą. Faktams paaiškėjus, Klaipėdos gydymo įstaiga raštu informavo TLK, kad grąžins pacientei išleistus pinigus, o Klaipėdos TLK pranešė pacientei, kad ji galės džiaugtis atgautais pinigais.

 

Ragina pacientus netylėti

 

G. nuotrauka.JPG Klaipėdos TLK Kontrolės skyriaus vyriausiasis specialistas Gediminas Jankus. Klaipėdos TLK nuotr.

 

   Kaip teigia Klaipėdos TLK Kontrolės skyriaus vyriausiasis specialistas Gediminas Jankus, „Teritorinės ligonių kasos nuolat atlieka gydymo įstaigų planinius ar neplaninius  patikrinimus,  tačiau pagal pacientų skundus jų atliekama palyginti nedaug. Patariame visiems pacientams būti budriais ir atminti, kad ligonių kasos PSDF lėšomis sumoka už jų gydymą, todėl už jį susimokėti papildomai paprastai nereikia, jei žmogus yra draustas privalomuoju sveikatos draudimui.  Tačiau,  kai  gydymo įstaigoje siūloma už ką nors mokėti, o jūs abejojate, ar tai teisėta, visų pirma rekomenduotume  be jokios baimės  kreiptis  į tos  įstaigos administraciją.  O jei gautas atsakymas netenkina – bendraukite  su teritorine ligonių kasa", – tikina Klaipėdos TLK vyriausiasis specialistas G. Jankus, pridurdamas, kad gydymo įstaigos gali teikti ir mokamas paslaugas. Tik  mokamų paslaugų kainynas, apmokėjimo tvarka  privalo būti  viešai skelbiama pačioje gydymo įstaigoje, o  tada ir  pacientui abejonių kils mažiau".

 

Klaipėdos teritorinė ligonių kasa

 

Visi gyventojai rūpimus klausimus gali pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.