Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Su ligoninių vadovais diskutuota, kaip užtikrinti įstaigų finansinį stabilumą
Naujienos
Su ligoninių vadovais diskutuota, kaip užtikrinti įstaigų finansinį stabilumą
2013-09-12

Šią savaitę Panevėžio teritorinėje ligonių kasoje (TLK) lankėsi Panevėžio ir Utenos apskričių ligoninių vadovai – Panevėžio TLK vadovybė pakvietė asmens sveikatos priežiūros įstaigų (ASPĮ), pirmąjį šių metų pusmetį baigusių su neigiamu finansiniu rezultatu, vadovus aptarti priemones, padėsiančias užtikrinti įstaigų veiklos finansinį stabilumą ir paslaugų prieinamumą iki 2013 m. pabaigos.

Paaiškinimus, dėl kokių priežasčių dirbama nuostolingai, ligoninės pateikė raštu rugsėjo pradžioje. Juose teigta, kad pagrindinės priežastys yra darbo užmokesčio padidėjimas dėl minimalios mėnesinės algos kilimo, sumažintas paslaugų apmokėjimo įkainis pagal balo vertę, neapmokėtos tos paslaugos, kurių suteikta daugiau nei numatyta sutartyje, taip pat vaistų, komunalinių paslaugų, maisto, elektros kainų didėjimas.

Panevėžio TLK vadovybei, Finansų ir apskaitos skyriui kai kurios nurodytos priežastys sukėlė abejonių, todėl susirinkusiųjų paprašyta argumentuotai jas pagrįsti. Finansų ir apskaitos skyriaus vedėjas-vyriausiasis buhalteris Visvaldas Vilkas sako pasigedęs duomenų analizės, paskaičiavimų, palyginimų, pagrindžiančių išlaidų dėl nurodytų priežasčių padidėjimą. Jis suabejojo, ar pastaruoju metu galėjo reikšmingai kilti, pavyzdžiui, elektros kaina, kai jos tiekimas perkamas konkurso būdu.

Panevėžio TLK direktorius Jonas Narbutas pabrėžė: probleminės sritys pirmiausia turi būti audituojamos, nes tik tada galima tiksliai įvertinti ir paskaičiuoti, kiek vienas ar kitas dalykas turėjo įtakos finansiniams nuostoliams. Direktorius paprašė susirinkusiųjų ne tik išvardyti problemines sritis, bet ir pateikti siūlymų, kaip būtų galima susidariusias problemas spręsti.

Dauguma į diskusiją atvykusių ligoninių vadovų sutartinai tvirtino, kad visos galimybės optimizuoti įstaigos administracinį valdymą, mažinti etatus jau išnaudotos. Galimybė siūlyti darbuotojams eiti nemokamų atostogų iš karto atmestina – bijoma prarasti specialistus, kurių ir taip trūksta.

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės vyriausiasis gydytojas Ivanas Dorošas teigė, kad prie veiklos nuostolingumo jo vadovaujamoje ligoninėje prisideda ir tai, jog kai kurios gydymo sąnaudos, patiriamos, pavyzdžiui, dializuojant ligonius, nėra įskaičiuotos į apmokėjimą. I. Dorošas patikino dar matąs galimybių ir neišsemtų rezervų įstaigos valdyme, ūkinėje srityje, tačiau, anot jo, reorganizacijų sąskaita stebuklų nepadarysi. Ligoninės vadovas pasidžiaugė, kad bent Panevėžio TLK visada laiku atsiskaito už suteiktas paslaugas.

Kelių įstaigų atstovai tvirtino numatę mažinti perkamų prekių ir paslaugų kiekį, tačiau, daugelio nuomone, tai nėra išeitis. ASPĮ vadovai vienbalsiai prašė pakelti ligonių kasų apmokamų paslaugų kainą didinant balo vertę ir apmokėti už įstaigų suteiktas paslaugas, viršijančias sutartyse numatytas apimtis.

Apibendrintos susitikimo metu išsakytos mintys rugsėjo 11 d. pasiekė ir Valstybinę ligonių kasą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK): Panevėžio TLK direktorius ir jo pavaduotoja Alma Čiplienė dalyvavo VLK posėdyje, kuriame pateikė informaciją apie problemas, aptartas su ASPĮ vadovais, ir bendrąsias priemones, padėsiančias užtikrinti įstaigų veiklos finansinį stabilumą, paslaugų prieinamumą šiais metais. Šio klausimo sprendimą inicijavo Sveikatos apsaugos ministerija.


Respublikinės Panevėžio ligoninės vyr. gydytojas I. Dorošas tvirtino dar matąs galimybių ir neišsemtų rezervų įstaigos valdyme, ūkinėje srityje.


Ligoninių vadovai susitikimo su Panevėžio TLK vadovybe metu kėlė jiems rūpimus klausimus.


Panevėžio teritorinė ligonių kasa