Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > SAM piktina vaistų gamintojų atstovų veiksmai, didinantys vaistų priemokas
Naujienos
SAM piktina vaistų gamintojų atstovų veiksmai, didinantys vaistų priemokas
2014-05-28

Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) žeidžia nesąžiningi vaistų tiekėjų veiksmai rinkoje kai bazinių vaistų kainų mažėjimą bandoma kompensuoti pacientų priemokomis.

 

Lietuvoje ilgą laiką stebime aukštas generinių vaistų kainas. Siekiant pažaboti farmacininkų apetitus ir reguliuoti vaistų kainas sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio iniciatyva pakeistos vaistų kainų referavimo taisyklės bei sumažintas didžiausias leistinas skirtumas tarp pigiausio ir brangiausio grupės vaisto. Nepaisant to, vaistų gamintojų atstovai, siekdami bet kokia kaina išlaikyti savo viršpelnius, piktnaudžiauja tuo, kad be jų produktų pacientai negali išgyventi. SAM su nerimu konstatuoja, kad kai kurie vaistų gamintojų atstovai Lietuvoje nesilaiko susitarimų netaikyti priemokų vaistams, kurių kompensuojamos bazinės kainos mažėja. Vietoj to, prisidengdami pacientų poreikiais, bando priversti ministeriją atsisakyti siekio mažinti vaistų kainas pačių farmacininkų sąskaita.

SAM atkreipia dėmesį, kad insulino kainos kaimyninėse Europos Sąjungos (ES) šalyse 2014 m. ženkliai sumažėjo. Pavyzdžiui, vieno insulino preparato kaina kaimyninėje ES šalyje yra 62,94 Lt, o to paties preparato kainą Lietuvai gamintojas nustatė 97,09 Lt. Dėl tokios farmacinių kompanijų pozicijos pacientai Lietuvoje yra priversti mokėti priemokas.

Apie tai, kodėl kainos mažėja kitose ES šalyse, bet ne Lietuvoje, su gamintojais SAM kalbėjosi dar šių metų sausį. Farmacinės kampanijos žadėjo išspręsti insulino kainų ir pacientų priemokų klausimą deklaruodamos kainų nuolaidas. Tačiau iki 2014 m. Kompensuojamųjų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kainyno įsigaliojimo gegužės 1 d. tai nebuvo padaryta.

 

Sveikatos apsaugos ministras V. P. Andriukaitis, matydamas, kad atstovybės Lietuvoje nėra linkusios lanksčiai spręsti tokį jautrų klausimą, kreipėsi į insuliną gaminančių bendrovių centrines būstines ES šalyse siekdamas, kad būtų sumažintos kainos Lietuvai ir pacientams nereikėtų mokėti priemokų.

Ministras apgailestauja dėl tokio kompanijų elgesio ir tikisi artimiausiu metu pasiekti palankų pacientams sprendimą. „Tenka pripažinti, kad vietinės kompanijų atstovybės ne tik siekia gauti iš mūsų kuklaus PSDF biudžeto ir piliečių pajamų didelius viršpelnius, bet ir bando manipuliuoti priemokomis bei pacientų interesais," – pabrėžė ministras V. P. Andriukaitis. Pasak ministro, kol bus rastas sprendimas, pacientai turėtų prisiminti savo teisę rinktis. Jeigu pacientas rinksis generinius vaistinius preparatus – priemoka bus mažesnė, jeigu originalius, kuriems patentas pasibaigęs – priemoka bus didesnė. Įsigyjant vaistus vaistinėje, monitoriaus ekrane vaistininkas turi parodyti visus to paties bendrinio pavadinimo vaistus, nurodant už kurį priemoka yra mažiausia.

 

SAM Ryšių su visuomene skyrius

samrsv@sam.lt, www.sam.lt