Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Privalomojo sveikatos draudimo fondas sunkmečiu atlaikė išbandymus
Naujienos
Privalomojo sveikatos draudimo fondas sunkmečiu atlaikė išbandymus
2011-05-06

Daug faktų liudija, kad ligonių kasoms pavyko įvykdyti Vyriausybės raginimą finansinės bei ekonominės krizės laikmečiu ūkininkauti kuo efektyviau. Derinant veiksmus su Seimo Sveikatos reikalų komitetu, Sveikatos apsaugos ministerija, dalykiškai tariantis su gydymo įstaigomis, buvo taikomi nauji gydymo išlaidų optimizavimo būdai, stengtasi sumažinti neigiamą PSDF biudžeto mažėjimo poveikį ir kartu išsaugoti sveikatos priežiūros prieinamumą gyventojams.

Tai, kad gilios ekonominės krizės metu buvo užtikrintas PSDF biudžeto finansinis tvarumas – labai svarbus laimėjimas, garantuojantis gydymo įstaigoms galimybę net ir sunkiomis sąlygomis planuoti savo veiklą, nesibaiminant, jog sutriks ligonių kasų atsiskaitymas už suteiktas paslaugas. Šiomis dienomis žiniasklaidoje vykstant aktyviai diskusijai dėl Valstybės kontrolės audito rezultatų, dauguma gydymo įstaigų pripažįsta, kad rezervą reikia turėti.

Tai patvirtina ir praktika. Tiek 2010 m., tiek ir šiais metais su gydymo įstaigomis atsiskaitoma nevėluojant. Dar daugiau: sukauptos papildomos lėšos jau leidžia sumokėti gydymo įstaigoms už gyventojams suteiktas gydymo paslaugas anksčiau – maždaug per 15 dienų nuo sąskaitos gavimo dienos, nors Sveikatos draudimo įstatyme numatytas 30 dienų atsiskaitymo terminas. Be to, pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymus imta nuosekliai atkurti paslaugų bazinių kainų balo vertę – tris kartus rezervo lėšos buvo skiriamos bazinėms kainoms indeksuoti, tad šiuo metu mažiausia bazinių kainų balo vertė jau siekia 0,89 lito.

Nevėluojant buvo kompensuotos visos išlaidos vaistams, medicinos pagalbos priemonėms, ortopedijos gaminiams įsigyti, taip pat sąnarių endoprotezavimo, dantų protezavimo, prevencinių programų vykdymo ir kitos planuotos išlaidos.

Efektyvesnis lėšų naudojimas leido pasiekti, kad, palyginti su 2009 metais, pernai Lietuvos gyventojams buvo suteikta 6,4 proc. daugiau sveikatos priežiūros paslaugų, už kurias buvo atsiskaityta PSDF biudžeto lėšomis, nors pats biudžetas buvo planuotas beveik 400 mln. litų mažesnis nei ankstesniais metais.

PSDF 2010 metų biudžeto vykdymas galiojančių teisės aktų nuostatų atžvilgiu Valstybės kontrolės audito išvadose pastabų nesulaukė.