Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Priimami prašymai laikinai atidėti įmokų mokėjimą už PSDF biudžetui padarytą žalą
Naujienos
Priimami prašymai laikinai atidėti įmokų mokėjimą už PSDF biudžetui padarytą žalą
2020-04-16
Atsižvelgdamas į ekstremalią situaciją Lietuvoje, Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktorius Gintaras Kacevičius visoms šalies ligonių kasoms pavedė priimti ir nagrinėti asmenų prašymus atidėti įmokų mokėjimą pagal žalos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetui atlyginimo sutartį. Įvertinus asmenų pateiktą informaciją apie laikinai pablogėjusią jų turtinę padėtį, įmokų mokėjimas  gali būti atidedamas ne ilgesniam kaip dviejų mėnesių laikotarpiui nuo karantino atšaukimo dienos. Tad asmenys, padarę nuostolių PSDF ir sudarę sutartis juos atlyginti dalimis, dėl pablogėjusios turtinės padėties gali kreiptis į ligonių kasas su prašymu atidėti mokėjimą.
 
Ieškiniai baudžiamosiose ir civilinėse bylose dėl žalos PSDF biudžetui išieškojimo, taip pat pretenzijos draudimo bendrovėms bus teikiami įprasta tvarka.
 
Dažniausiai žala PSDF biudžetui išieškoma iš asmenų, padariusių žalą kitų žmonių sveikatai. Žalą tenka atlyginti, jeigu privalomuoju sveikatos draudimu drausti nukentėjusieji gydomi PSDF biudžeto lėšomis. Pernai PSDF biudžetui buvo atlyginta 2,5 mln. eurų žala.
 
Didžiausią žalą žmogaus sveikatai, o kartu ir PSDF biudžetui, padaro neblaivūs, smurtauti linkę ir neatsakingai vairuojantys asmenys. Pavyzdžiui, vyras sumuša žmoną arba prie automobilio vairo sėdęs neblaivus asmuo sukelia autoįvykį, kuriame sužalojami žmonės. Už nukentėjusiųjų gydymą ligonių kasos sumoka PSDF lėšomis. Vėliau visa gydymui išleista suma išieškoma iš kaltininko.
 
Žalos dydis priklauso nuo nukentėjusiam asmeniui suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų, apmokėtų iš PSDF biudžeto, kiekio ir kainų. Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) Administravimo skyriaus vyr. specialistas Dainius Miškinis paaiškina, kad avarijos atveju žalos dydį apskaičiavę TLK darbuotojai reiškia civilinį ieškinį kaltininkui arba teikia pretenziją draudimo bendrovei, jei autoįvykis – draudiminis.
 
Pavyzdžiui, pernai  Šiaulių TLK pateikė pretenziją draudimo bendrovei dėl daugiau nei 16 000 eurų nukentėjusiojo eismo įvykyje gydymo išlaidoms atlyginti. Šiuo atveju eismo įvykio kaltininko vairuotas automobilis buvo apdraustas, tad žalą atlygino draudimo bendrovė. Jei automobilis būtų buvęs nedraustas, tokio dydžio žalą tektų atlyginti eismo įvykio kaltininkui.
2019 – 2020 metais Šiaulių TLK draudimo bendrovėms pateikė 40 pretenzijų, kuriose reikalaujamos atlyginti žalos dydis siekia nuo 1000 iki 10 000 eurų. Dar tris pretenzijas – dėl daugiau nei 10 000 eurų gydymo išlaidų.
 
Šiaulių TLK išsiuntė raginimą ir eismo įvykio kaltininkui, vairavusiam nedraustą automobilį, nukentėjusiojo gydymo išlaidoms atlyginti 375 eurus. Kadangi per raginime nurodytą terminą asmuo žalos neatlygino ir nesikreipė dėl sutarties sudarymo,  Šiaulių TLK pareiškė ieškinį teisme. Tokiais atvejais papildomai priteisiamos ir bylinėjimosi išlaidos, o jei vykdomasis dokumentas perduodamas antstoliui – tenka  sumokėti ir už antstolio teikiamas paslaugas.
 
Didžiausia civilinio ieškinio baudžiamojoje byloje dėl nuskalstamos veikos metu sužaloto asmens gydymo suma siekė beveik 9 000 eurų, nustatyta 50 atvejų, kai civilinio ieškinio suma viršijo 1 000 eurų.
 
 „Asmuo gali savanoriškai atlyginti PSDF biudžetui padarytą žalą. Baudžiamosiose ar civilinėse bylose šalys gali susitaikyti ir nutraukti procesą. Jei susitaikyti nepavyksta, bet žala savanoriškai atlyginama – tai yra atsakomybę lengvinanti aplinkybė, kai kaltininkas stoja prieš teismą", – paaiškina D. Miškinis.
 
Gavus pranešimą dėl tokios žalos atlyginimo, galima pasirinkti: arba iš karto pervesti visą sumą, arba kreiptis į TLK ir pasirašyti sutartį dėl jos atlyginimo dalimis (sutartis sudaroma, kai žalos dydis ne mažesnis kaip 300 eurų). Jei sudaroma sutartis, žalos atlyginimo terminas (ne ilgesnis kaip 5 metai) nustatomas šalių susitarimu, atsižvelgiant į jos dydį ar kitas aplinkybes.
 
Primename, kad karantino Lietuvos Respublikoje laikotarpiu ligonių kasos gyventojus aptarnauja nuotoliniu būdu, tad dėl sutarties sudarymo žalą atlyginti dalimis į Šiaulių TLK reikėtų kreiptis paštu ar el. paštu siunčiant laisvos formos prašymą.
 
Šiaulių teritorinės ligonių kasos informacija
Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti info@vlk.lt arba (8 5) 232 2222.