Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Priemokų, neteisėto mokėjimo gydymo įstaigose problema išlieka opi
Naujienos
Priemokų, neteisėto mokėjimo gydymo įstaigose problema išlieka opi
2012-05-14

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) užsakymu atliktas tyrimas „Lietuvos gyventojų nuomonė apie privalomojo sveikatos draudimo sistemą, ligonių kasų ir sveikatos priežiūros įstaigų veiklą“ parodė, kad priemokų, neteisėto mokėjimo gydymo įstaigose problema išlieka opi.

Tyrimą, kurio metu į daugiau kaip 50 klausimų atsakė 1068 nuolatiniai Lietuvos gyventojai, VLK užsakymu trečius metus atliko UAB "Konsultus". 72,6 proc. tyrimo dalyvių per pastaruosius 12 mėn. naudojosi sveikatos priežiūros paslaugomis, 42,7 proc. vartojo kompensuojamuosius vaistus, 29,2 proc. lankėsi ligonių kasose.

 

Paklausti, ar didžioji dalis sveikatos priežiūros Lietuvoje yra nemokama, teigiamai atsakė vos 7,1 proc. gyventojų. Tuo tarpu 33,4 proc. teigė, kad už paslaugas tenka mokėti – legaliai arba nelegaliai. 59,3 proc. respondentų buvo įsitikinę, kad mokėdami „sveikatos mokesčius“, jie patys padengia savo sveikatos priežiūros išlaidas.

Kas antras apklausos dalyvis teigė, kad jiems per pastaruosius 12 mėn. yra tekę atsilyginti už sveikatos priežiūros paslaugas. Daugiau nei du trečdaliai respondentų asmenišką „atsilyginimą“ medicinos darbuotojams sieja su sveikatos paslaugų kokybe, su geresniu ir greitesniu gydymu. Atsilyginti juos paskatina kiti pacientai arba jie tai daro savo noru, tačiau „atsilyginimo“ įteisinimui nepritartų.

Neabejodami medicinos darbuotojų profesionalumu, apklausos dalyviai vis dėlto nėra visiškai tikri, kad gydymo įstaigose jais bus tinkamai pasirūpinta. 15,7 proc. Lietuvos gyventojų yra visiškai užtikrinti, kad gydymo įstaigoje jais bus tinkamai pasirūpinta, 17,5 proc. dėl to jaučiasi neužtikrinti, o 62,9 proc. mano, kad gydymo įstaigoje jais bus pasirūpinta iš dalies. Šių rodiklių vertinimai trejetą metus išlieka nepakitę.

Tyrimų duomenys rodo, kad ypatingai pacientus piktina didelės priemokos už tyrimus į įstaigos kasą (32,9 proc. apklaustųjų) bei neteisėtos priemokos, mokamos ne į kasą (16,8 proc. apklaustųjų) bei didelės priemokos už gydymą, mokamos į įstaigos kasą (15,4 proc. apklaustųjų). Beje, gyventojų apklausa parodė, kad auga žmonių, susidūrusių su priemokomis už tyrimus, skaičius.

Kas antras Lietuvos gyventojas pageidautų gauti ataskaitą, kurioje matytųsi ligonių kasų sumokėti pinigai už jų gydymą (apie suteiktas ir apmokėtas paslaugas). Stebimas nuoseklus norinčiųjų gauti tokią ataskaitą didėjimas per trejetą metų. Tokia informacija pasitarnautų ir kaip korupcijos prevencijos priemonė, atskleistų privalomojo sveikatos draudimo paskirtį ir naudą. Asmeninės ataskaitos parodytų, kiek iš tiesų kiekvienam kainuoja sveikatos priežiūra ir kiek ligonių kasos moka gydymo įstaigoms bei vaistų pardavėjams.

Visą tyrimo „Lietuvos gyventojų nuomonė apie privalomojo sveikatos draudimo sistemą, ligonių kasų ir sveikatos priežiūros įstaigų veiklą“ medžiagą rasite VLK interneto svetainės skyriaus „Renginių archyvas" dalyje „2009-2011 m. visuomenės nuomonės tyrimo pristatymas“.