Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Plungės „Saulės“ gimnazijos moksleiviai domėjosi Europos sveikatos draudimo kortele
Naujienos
Plungės „Saulės“ gimnazijos moksleiviai domėjosi Europos sveikatos draudimo kortele
2019-12-22
Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Inga Kvedarienė susitikime su Plungės „Saulės“ gimnazijos baigiamųjų klasių mokiniais papasakojo apie valstybės garantuojamą sveikatos priežiūrą moksleiviams ir studentams. Ligonių kasų atstovė taip pat priminė, kad artėjant žiemos atostogų sezonui pravartu turėti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK), kurią išduoda teritorinės ligonių kasos. Be to, svarbu žinoti, kokias sveikatos priežiūros paslaugas, lankantis Europos šalyse, apdraustajam garantuoja ESDK.
 
Specialistė pabrėžė, kad ESDK patvirtina apdraustųjų teisę laikinai viešint Europos Sąjungos šalyse, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Šveicarijoje gauti būtinosios medicininės pagalbos paslaugas, kurių išlaidas visiškai arba iš dalies apmoka ligonių kasos.  
 
Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis apmokama būtinoji medicinos pagalba yra teikiama ūmiai susirgus, paūmėjus lėtinei ligai ar gavus traumą, pavyzdžiui, pajutus stiprų krūtinės skausmą, lūžus galūnei ir panašiai.
 
Tokiais atvejais, kai prireikia greitosios pagalbos, tyrimų, tenka gulėti ligoninėje, reikėtų turėti ESDK – Europos gydymo įstaigose pateikus asmens tapatybės dokumentą ir šią kortelę, pacientams iš Lietuvos už minėtas būtinosios medicininės pagalbos paslaugas mokėti nereikia. 
 
I. Kvedarienė priminė, kad Europoje prireikus būtinosios medicininės pagalbos, reikėtų kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigas, dalyvaujančias lankomos šalies nacionalinėje sveikatos sistemoje ir turinčias sutartį su tos šalies ligonių kasomis arba kitomis atitinkamomis institucijomis. Tokios sveikatos priežiūros įstaigos gali būti ir viešosios, ir privačios, todėl patartina pirmiausia pasiteirauti, ar įstaiga priklauso nacionalinei sveikatos sistemai. Už gydymą kitose įstaigose (kurios nepriklauso nacionalinei sveikatos sistemai) pacientui gali tekti sumokėti pačiam, net ir turint ESDK.
 
ESDK neužtikrina paciento priemokų (mokesčių) ir transportavimo išlaidų kompensavimo, jei dėl nelaimingo atsitikimo ar ligos užsienyje jam tenka vykti namo, taip pat negarantuoja planinės sveikatos priežiūros paslaugų išlaidų apmokėjimo.
 
Susitikime su gimnazijos baigiamųjų klasių mokiniais ligonių kasų atstovė atkreipė dėmesį į valstybės garantuojamą sveikatos priežiūrą moksleiviams ir studentams. Valstybės laiduojama asmens sveikatos priežiūra Lietuvos sveikatos sistemos įstaigose jiems, kaip ir kitiems apdraustiesiems, teikiama nemokamai. Gydymo įstaigose, turinčiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl gydymo paslaugų išlaidų apmokėjimo, apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu pirminės ambulatorinės, o gavusiems šeimos gydytojo siuntimą – ir stacionarinės, reabilitacijos paslaugos, reikiami tyrimai ir konsultacijos yra kompensuojamos. Už šias paslaugas gydymo įstaigoms sumoka ligonių kasos PSDF biudžeto lėšomis.
 
Valstybės lėšomis draudžiami mokiniai, besimokantys pagal bendrojo ugdymo arba profesinio mokymo programas, nepilnamečiai, studentai, studijuojantys pagal nuolatinės arba dieninės studijų formų programas, užimtumo tarnyboje užsiregistravę bedarbiai, vienas iš tėvų, auginantis vaiką iki 8 metų ar du vaikus ir daugiau nepilnamečių vaikų, pensijų arba šalpos kompensacijų gavėjai, neįgalieji, neįgalų žmogų slaugantieji. Už šiuos asmenis privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas sumoka valstybė. Kiti įmokas privalo mokėti patys arba už juos sumoka darbdavys.
 
 
Šiaulių TLK informacija

 

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti info@vlk.lt arba (8 5) 232 2222.