Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Pernai daugiausia PSDF lėšų teko sveikatos priežiūros paslaugų išlaidoms apmokėti
Naujienos
Pernai daugiausia PSDF lėšų teko sveikatos priežiūros paslaugų išlaidoms apmokėti
2015-06-18

Privalomojo sveikatos draudimo tarybos posėdyje Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) atstovai pristatė 2014 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto vykdymo rezultatus. Praėję metai buvo geri: PSDF biudžeto planas buvo įvykdytas, pagerėjo dauguma rodiklių. Gerėjant PSDF biudžeto finansinei situacijai už žmonėms suteiktas paslaugas gydymo įstaigoms buvo apmokama didesniais įkainiais, pacientams paslaugos tapo dar labiau prieinamos.

 

 

VLK Ekonomikos departamento direktorė Simona Adamkevičiūtė pristatė 2014 m. PSDF vykdymo ataskaitą. VLK nuotrauka.

 

 Pernai PSDF biudžetą sudarė apie 4,5 mlrd. litų  (1,3 mlrd. eurų). Daugiau lėšų į šį fondą, palyginti su 2013-aisiais, pervedė privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų administratoriai: „Sodra" ir   Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), taip pat augo valstybės biudžeto įmokos už apdraustuosius, draudžiamus valstybės lėšomis.

 

Didžiąją pajamų dalį – 2,95 mlrd. litų  (854,4  mln. eurų, t. y. apie 66 proc.) – sudarė mokesčių mokėtojų PSD įmokos, kurias surenka „Sodra".  Tai draudėjų ir apdraustųjų mokamos sveikatos draudimo įmokos. Pernai jų į PSDF biudžetą pervesta 155 mln. litų (44,9 mln. eurų) daugiau nei 2013-aisias. Vidutiniškai vieno dirbančiojo ir jo darbdavio per metus sumokamų įmokų suma siekia daugiau nei 700 eurų.

 

Antrą vietą pajamose – 1,4 mlrd. litų (405  mln. eurų) sudarė valstybės biudžeto įmokos ir asignavimai, kurių didžiąją dalį sudarė įmokos, mokamos už apdraustuosius, draudžiamus valstybės lėšomis. Įmokų ir asignavimų į PSDF biudžetą buvo pervesta 37,5 mln. litų (10,9  mln. eurų) daugiau nei  2013-aisiais. Draudžiamieji valstybės lėšomis sudaro daugiau nei pusę mūsų šalies gyventojų. Valstybė už kiekvieną į PSDF pernai pervedė po 804,3 litų (232,94 euro).

 

VMI administruojamos privalomojo sveikatos draudimo įmokos sudarė beveik 72 mln. litų (20,8 mln. eurų). Tai apie 7 mln. litų (2 mln. eurų) daugiau nei 2013 metais.   

 

Kaip ir kasmet, pernai daugiausia PSDF biudžeto lėšų teko pacientams suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų išlaidoms apmokėti –  daugiau nei 3,2 mlrd. litų (930 mln. eurų, o tai bendroje išlaidų struktūroje sudaro daugiau nei 71  proc. visų PSDF biudžeto išlaidų).

 

Lėšos, skirtos vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms sudarė 18 proc., sveikatos programoms – –5 proc., sumokėti už medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugas – 3 proc., , kompensuoti ortopedijos technikos priemonių gamybos ir pritaikymo išlaidas – 1 proc., bei kitoms sveikatos reikmėms kompensuoti.

 

Taigi, pernai didžiausia PSDF biudžeto lėšų dalis buvo skirta apmokėti už pacientams gydymo įstaigose suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas ir tyrimus: šeimos gydytojų, gydytojų specialistų, stacionarinį gydymą  ir kt. Už pacientų gydymą poliklinikoms, ligoninėms, šeimos medicinos centrams, kitoms įstaigoms sumoka ligonių kasos. Už žmonėms suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas yra atsiskaitoma pagal kasmet pasirašomas sutartis tarp teritorinių ligonių kasų (TLK)  ir gydymo įstaigų.

Ligonių kasos siekia užtikrinti, kad Lietuvos apdraustieji galėtų gauti reikiamas šeimos gydytojų paslaugas, už kurias sumokama PSDF biudžeto lėšomis, todėl nuolat gerina jų prieinamumą, plečia šeimos gydytojų kompetenciją, kad pacientai galėtų greičiau gauti dar daugiau paslaugų pas šios srities specialistus.

 

Pernai už gerus šeimos gydytojo darbo rezultatus buvo pradėta mokėti atsižvelgiant į dar du rodiklius – į krūties vėžio programos vykdymą bei vaikų dantų profilaktinių tikrinimų intensyvumą, tokiu būdu skatinant ligų prevenciją. Taip pat buvo pradėta mokėti už naujas skatinamąsias paslaugas: tuberkulino mėginio atlikimą vaikams ir rizikos grupės vaikams, psichinę negalią turinčių pacientų slaugos paslaugas namuose (psichiatro ir psichikos slaugytojos teikiamas paslaugas mieste / kaime) ir moksleivių paruošimą mokyklai (gydytojo odontologo ir gydytojo odontologo padėjėjo paslaugas).

 

Vis dažniau paprastesnės operacijos ir procedūros buvo atliekamos gydymo įstaigose, teikiančiose dienos chirurgijos ir dienos stacionaro paslaugas. Siekiant, kad nesudėtingos chirurginės intervencijos būtų atliekamos ambulatoriškai, nuo praėjusių metų sausio pradėta finansuoti nauja – ambulatorinės chirurgijos paslauga. O kad gydymo įstaigos būtų suinteresuotos teikti daugiau dienos paslaugų, buvo  nustatytas  ambulatorinės chirurgijos ir dienos chirurgijos paslaugų prioritetinis apmokėjimas.

 

Pernai buvo patvirtintos naujos gydytojų specialistų (reumatologo, vaikų reumatologo ir vaikų neurologo) konsultacijos, kurių metu atliekamos diagnostinės ir gydomosios intervencijos. Taip pat numatytas apmokėjimas už gydytojų specialistų konsultacijas, teikiamas ilgalaikio pacientų, sergančių lėtinėmis ligomis, stebėjimo metu.

 

Antroje vietoje kita PSDF biudžeto išlaidų gyventojų sveikatos priežiūrai grupė – tai kompensuojamieji vaistai ir medicinos pagalbos priemonės. Jų įsigijimo išlaidoms kompensuoti buvo panaudota 690 mln. litų (apie 200 mln. eurų).

 

2014 m. kompensuojamuosius vaistus ir MPP vartojo apie 1,16 mln. pacientų, t. y.  39,7 proc. visų Lietuvos gyventojų (iš viso buvo 2,9 mln. gyventojų). Šis rodiklis panašus ir kitose ES valstybėse, kuriose kompensuojamuosius vaistus vartojo 40–60 proc. šalies gyventojų.

 

2014 m. Lietuvoje buvo kompensuojamos apie 2070 vaistų (prekiniais pavadinimais) įsigijimo išlaidos. Išrašyta apie 11,9 mln. receptų kompensuojamiesiems vaistams ir MPP

 

Trečioje vietoje pagal PSDF biudžeto išlaidų dydį – prevencinės ir kitos sveikatos programos, kuriose dalyvaujantys žmonės pasitikrina, ar jų sveikatai nėra pavojaus dėl piktybinių navikų ar kitų sudėtingų ligų. Sveikatos programoms ir kitoms sveikatos draudimo reikmėms išlaidos siekė  206,4  mln. litų (59,8 mln. eurų).

 

Ketvirtoje vietoje pagal PSDF biudžeto išlaidų dydį – medicininė reabilitacija ir sanatorinis gydymas. Pernai medicininei reabilitacijai  ir sanatoriniam gydymui buvo išleista 139,8 mln. litų (40,5 mln. eurų).

 

Likusią dalį PSDF biudžeto išlaidų sudarė išlaidos centralizuotai perkamiems vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms, lėšos ortopedijos techninėms priemonėms kompensuoti ir kt.

 

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos

 Ryšių su visuomene skyrius

 Tel. (8 5) 237 0717, (8 5) 236 4168

 

Kviečiame apsilankyti VLK profilyje Facebook: https://www.facebook.com/vlk.lt

 

Visi gyventojai rūpimus klausimus gali pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt  arba ligonių kasų informacijos  telefono numeriu 8 700 88888.