Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Patys pirkdami kelio ir klubo sąnarių protezus žmonės permoka kelis kartus
Naujienos
Patys pirkdami kelio ir klubo sąnarių protezus žmonės permoka kelis kartus
2015-02-12

Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė ragina žmones neskubėti savo lėšomis įsigyti kelio ir klubo sąnarių endoprotezų, kurie reikalingi jų judėjimui palengvinti, o rinktis tuos, kuriuos Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) perka ir kompensuoja Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Juolab, kad VLK duomenimis, šiemet skirta 20 proc. daugiau lėšų šiems gaminiams kompensuoti.

 

Ministrė R. Šalaševičiūtė pataria prieš apsisprendžiant įsigyti kelio ar klubo sąnario endoprotezą savo lėšomis, pirmiausia pasidomėti, kokios yra jų kainos, perkant iš privačių bendrovių, ir sužinoti, kiek už tokius gaminius moka ligonių kasos.

 

 

Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė. VLK nuotrauka.

 

„Suprantama, kad žmonės juos perka ne šiaip sau, o todėl, kad išties reikia, nes nebegali vaikščioti be operacijos. Tik svarbu būti budriems ir neskubėti mokėti, juk endoprotezus galima gauti nemokamai, reikia tik kreiptis į gydymo įstaigą, užsirašyti į eilę, pasirinkti norimą gydymo įstaigą, kur eilės trumpesnės, o sulaukus operacijos datos – operuotis. VLK perkami endoprotezai yra kokybiški, patvarūs, modernūs, tad kodėl reikėtų leisti savo pinigus? Juk savo santaupas galima panaudoti ir kitaip", – įsitikinusi ministrė R. Šalaševičiūtė.

 

VLK direktoriaus pavaduotojos Neringos Bernotienės teigimu, kai žmonės patys perka endoprotezus, kuriais keičiami nusidėvėję, už juos ženkliai permoka.

 

Bernotiene Neringa IMG_8704.jpg 

 VLK direktoriaus pavaduotoja Neringa Bernotienė.  VLK nuotrauka.

 

„Tai paaiškėjo atlikus išsamią analizę dokumentų, kuriuos žmonės pateikia prašydami kompensacijos už cementinius klubo sąnarių protezus, kuriuos jie įsigijo savo lėšomis, norėdami pagreitinti operaciją ir nelaukti eilėje kompensuojamų endoprotezų. Yra susidariusi situacija, kai žmogus turi mokėti 2 ar 3 kartus brangiau už kelio ir klubo sąnarių protezus, kai juos perka savo lėšomis, kai tuo tarpu VLK centralizuotai juos perka atitinkamai mažesnėmis kainomis", – teigia N. Bernotienė.

 

Žmonėms reikėtų žinoti, kad nepaisant to, jog  jie įsigis brangiai kainuojantį endoprotezą, kompensuojama bus tik tokia gaminio kaina, kokią VLK moka pati juos pirkdama. Pavyzdžiui, jei žmogus identišką gaminį įsigijo iš privačios bendrovės už 1753,62 eurų, jam kompensuota bus tik 878,50 eurų. Tai yra jis patirs 875,12 eurų arba beveik 50 proc. nuostolį.

 

Be to, pastebima tendencija, kad didžiuosiuose  miestuose besioperuojantys pacientai tokius pat gaminius perka brangiau nei tie, kurie operuojasi mažesniuose miestuose.

 

VLK primena, kad žmonės, norėdami gauti nemokamą kelio ir klubo sąnario endoprotezą, turi laukti VLK sudarytoje eilėje pagal gydymo įstaigą, kurioje jie išreiškė norą atlikti tokią operaciją. Tokiais atvejais nei sąnario keitimo operacija, nei gydymas, nei endoprotezas nieko nekainuoja – visos išlaidos dengiamos PSDF lėšomis. Na, o jei žmogus nenori laukti eilėje, šį procesą jis gali pagreitinti – keisti gydymo įstaigą ir laukti nemokamo sąnario endoprotezo ten, kur eilės yra trumpesnės.

 

Pastebėta, kad ne visi pacientai priima atsakingą sprendimą dėl sąnario keitimo operacijos: VLK atlikta analizė rodo, kad net 40 proc. pacientų, užsirašiusių į eilę dėl operacijos naudojant nemokamą endoprotezą, apsigalvoja, kai sulaukia savo eilės, ir operaciją atideda. Tai trikdo ne tik medikų darbą, bet ir riboja kitų pacientų, kuriems tikrai reikalinga sąnarių keitimo operacija, galimybes gauti tokią paslaugą greičiau ir palengvinti savo judėjimą.

 

 

 2012–2014 m. endoprotezų sąnarių komplektų kainų palyginimas

 

 

Kontaktai žiniasklaidai:

Lina Bušinskaitė

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Ryšių su visuomene skyriaus vedėja

Tel. (8 5) 236 4105, mob. tel. 8 687 41445

El. paštas lina.businskaite@vlk.lt


    Kviečiame apsilankyti VLK profilyje Facebook: https://www.facebook.com/vlk.lt

 

Rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos

telefono numeriu 8 700 88888.