Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Pasirūpinkite savo sveikata užsienyje nepatirdami žalos
Naujienos
Pasirūpinkite savo sveikata užsienyje nepatirdami žalos
2018-07-12

Pastaruoju metu Šiaulių teritorinėje ligonių kasoje Europos sveikatos draudimo kortelių (ESDK) išduodama tris kartus daugiau nei ankstesniais metais – apie 35 tūkstančius per metus. Turintieji šią kortelę gali jaustis saugūs: išvykos metu ištikus ūmiam sveikatos sutrikimui ar traumai, privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustiems asmenims būtinoji medicinos pagalba Europos šalyse teikiama nemokamai.

 

Vis dėlto pasitaiko atvejų, kai draudimui nutrūkus tuo metu neapdraustas asmuo pasinaudoja nebegaliojančia ESDK ir gauna nemokamas gydymo paslaugas užsienyje. Tokiu atveju nustatoma žala Privalomajam sveikatos draudimo fondui (PSDF), kurią vėliau tenka atlyginti. Pernai Šiaulių TLK veiklos zonoje nustatyti 46 neteisėto ESDK panaudojimo atvejai, žala PSDF biudžetui sudarė daugiau nei 25 000 eurų.

 

Gyventojas gavo sveikatos priežiūros paslaugas dviejose šalyse –Vokietijoje ir Islandijoje. Žmogus sveikatos priežiūros įstaigoms pateikė ESDK, nors buvo nedraustas privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje. Teismas įpareigojo šį pilietį atlyginti žalą PSDF, siekiančią net 8 980 eurų. Papildomai priteistos bylos išlaidos, už priverstinį žalos išieškojimą teks sumokėti ir antstoliui.

 

Kitam Šiaulių apskrities gyventojui 3 021 euro vertės būtinosios medicinos pagalbos paslaugos buvo suteiktos Švedijoje. Šiuo atveju taip pat buvo pateikta ESDK, nors žmogus paslaugų teikimo metu nebuvo draustas PSD. Šis asmuo sudarė žalos atlyginimo dalimis sutartį, todėl nepatyrė papildomų išlaidų (bylinėjimosi, antstolio).

 

Primename, kad ESDK negarantuoja medicinos paslaugų išlaidų apmokėjimo, jei žmogus kreipiasi į gydymo įstaigą, nepriklausančią valstybinei tos šalies sveikatos sistemai. Ši kortelė taip pat neužtikrina paciento priemokų (mokesčių) ir transportavimo išlaidų kompensavimo, jei dėl nelaimingo atsitikimo ar ligos užsienyje neplanuotai tenka vykti namo.

 

Gavęs pranešimą dėl žalos atlyginimo asmuo gali pasirinkti: arba iš karto atlyginti visą žalą, arba atvykti į TLK ir pasirašyti sutartį dėl žalos PSDF biudžetui atlyginimo dalimis. Jei žalą padaręs asmuo turi galimybę atlyginti žalą PSDF biudžetui iš karto, lėšas turi pervesti į Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Europos a. 1, 03505, Vilniaus m., kodas 191351679, atsiskaitomąją sąskaitą LT217300010002484333, „Swedbank" AB.

 

Teritorinėse ligonių kasose galimybės atlyginti žalą nėra (nei grynaisiais pinigais, nei banko kortelėmis ar kitais būdais).

 

Atkreipiame dėmesį, kad PSD nustoja galioti išėjus iš darbo, baigus studijas, laiku nesumokėjus PSD įmokos tiems, kurie jas moka savarankiškai ir kt. Pasitikrinti, ar esate draustas, galite atvykę į ligonių kasą arba elektroniniu būdu Šiaulių TLK interneto svetainės www.siauliutlk.lt skyrelyje „Pasitikrinkite savo draustumą privalomuoju sveikatos draudimu" ar per Elektroninių valdžios vartų portalą www.epaslaugos.lt.

 

Kontaktai žiniasklaidai:

Irena Budrienė

Šiaulių teritorinės ligonių kasos

Administravimo skyriaus vyriausioji specialistė

Tel. (8 41) 596 135 El. paštas: irena.budrienė@vlk.lt

 

 Ligonių kasos kviečia:

 

Rūpimus klausimus galima pateikti info@vlk.lt arba 8 700 88888.