Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Panevėžiečiai rodo pilietiškumą – pirmieji ėmė grąžinti ortopedijos priemones
Naujienos
Panevėžiečiai rodo pilietiškumą – pirmieji ėmė grąžinti ortopedijos priemones
2015-09-17

Panevėžio teritorinė ligonių kasa (TLK) reiškia padėką tiems Panevėžio ir Utenos apskrities gyventojams, kurie pirmieji atsiliepė į Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) kartu su Lietuvos samariečių bendrija paskelbtą socialinę akciją „Neskriausk silpnesnio!" ir į Panevėžio TLK ar įstaigos atstovams rajonuose atnešė nenaudojamų ir nereikalingų ortopedijos technikos priemonių. Šiuo metu Panevėžio TLK iš gyventojų Panevėžyje, Biržuose, Pasvalyje ir Molėtuose yra surinkusi 13 ortopedijos priemonių – 10 kojos ir 3 stuburo  įtvarus. Kai kurie kojos įtvarai skirti keliui, kiti – čiurnai.

 

 

Socialinės akcijos „Neskriausk silpnesnio!" metu surinktos ortopedijos technikos priemonės. Panevėžio TLK nuotrauka.

 

Panevėžio TLK direktoriaus Jono Narbuto teigimu, ligonių kasoms atliekant patikrinimus dėl ortopedijos technikos priemonių panaudojimo paaiškėjo, kad situacija šioje srityje yra gana sudėtinga: ortopedijos priemones gaminančios įmonės skiria pigesnius gaminius, nei oficialiai deklaruoja ir prašo kompensuoti šių priemonių pagaminimą iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų. Išduodami ne tokie gaminiai, kaip oficialiai deklaruojama. Būna atvejų, kad gaminiai iš viso neišduodami, nors prašoma kompensuoti arba išduodami ne individualūs ir konkrečiam žmogui pritaikyti gaminiai, o serijiniai. Kartais būna ir taip, kad gaminiai išduodami net tada, kai žmogus neprašo ir jam jų nereikia.

 

„Deja, neretai pacientai nesusilaiko nuo pagundos ne visai teisėtai pasinaudoti siūlomais judėjimą palengvinančiais gaminiais arba priima siūlomą priemonę iš pagarbos gydytojui, o paskui padeda ją į spintą. Panevėžio TLK atliekant kontrolės procedūras, rasta net neišpakuotų ortopedijos technikos priemonių. Ko gero, jei už ortopedijos gaminius reikėtų primokėti patiems pacientams, jų žmonės neimtų be reikalo. Taip būtų sutaupoma PSDF biudžeto lėšų, o tie ligoniai, kuriems būtinos brangios ortopedijos technikos priemonės, jų sulauktų greičiau", – įsitikinęs J. Narbutas.

 

Panevėžio TLK Kontrolės skyrius 2013–2014 m. atliko 10 patikrinimų gydymo įstaigose dėl ortopedijos technikos priemonių panaudojimo. 2013 m. nustatyta 7500 Eur žala, 2014 m. – 3600 Eur. Vienu atveju padarytą maždaug 200 Eur žalą PSDF biudžetui turėjo atlyginti pacientas.    

 

Siekiant užtikrinti skaidrų PSDF lėšų naudojimą ir tai, kad ortopedijos priemonių prieinamumas žmonėms, kuriems jos tikrai reikalingos, didėtų, Sveikatos apsaugos ministerija sugriežtino šių priemonių išdavimo tvarką. Nustačius pažeidimų, iš dalies apribota kai kurių ortopedijos įmonių veikla, o iki tol vykę mokėjimai jiems pagal sutartis – sustabdyti.

 

Panevėžio TLK primena: visi norintieji, kurie gavo ortopedijos technikos priemones, tačiau jų nenešiojo ir neketina nešioti, nes priemonės nėra reikalingos, jas gali grąžinti į teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyrių ar jo atstovams rajonuose anonimiškai. Iš čia grąžintus gaminius paims samariečių atstovai ir padės juos išdalinti tiems, kuriems tikrai jų reikia.

 

Panevėžio teritorinės ligonių kasos informacija

 

Kontaktai žiniasklaidai:

Angelė Valentinavičienė

Panevėžio teritorinės ligonių kasos

Administravimo skyriaus vyriausioji specialistė

Tel. (8 45) 526911, mob. +370 645 58016

El. p. angele.valentinaviciene@vlk.lt 

 

Rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų

informacijos telefono numeriu 8 700 88888.