Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Pacientų požiūris į korupciją: kas uždraus atsidėkoti gydytojui?
Naujienos
Pacientų požiūris į korupciją: kas uždraus atsidėkoti gydytojui?
2014-06-02

Atsižvelgusi į tai, kad pastaruoju metu padaugėjo klausimų, gaunamų iš pacientų organizacijų, Panevėžio teritorinė ligonių kasa (TLK) surengė susitikimą su savo veiklos zonos pacientų organizacijų atstovais. Susitikime kalbėta apie dantų protezavimą, pristatyta šios paslaugos laukimo laiko analizė. Atsakyti į kai kuriuos pacientų klausimus, susijusius su odontologijos paslaugų teikimu, pakviesta Panevėžio miesto odontologijos poliklinikos direktoriaus pavaduotoja, Sveikatos apsaugos ministerijos odontologijos srities vyriausioji krašto specialistė Panevėžio kraštui Santa Miežinienė. Susirinkusiesiems taip pat pristatyta informacija, kokias korupcijos prevencijos priemones taiko ligonių kasos ir Panevėžio TLK veiklos zonos gydymo įstaigos, prašyta, kad pacientai išsakytų savo nuomonę apie taikomas priemones.

 

Gyventojų aptarnavimo skyriaus vyriausioji specialistė Indrė Kriščeliūnaitė informavo, kad nuo 2010 iki 2013 metų asmenų, įrašytų į laukiančiųjų dantų protezavimo eilę, padaugėjo beveik dvigubai. Daugėja ir tokių, kurie tik gavę dantų protezavimo paslaugą, į eilę užsirašo iš naujo, bet atėjus eilei, prašo atidėti paslaugos teikimą, nes protezavimas tuo metu jiems nereikalingas. Pranešėja pastebėjo, kad didėja kompensacijų gavėjų skaičius, dvigubai padaugėjo vaikų, kuriems protezuojami dantys. Pacientams įvardytos problemos, susijusios su dantų protezavimu, akcentuoti svarbiausi dalykai, ką reikėtų įsidėmėti. Pavyzdžiui, kad mirus asmeniui, įrašytam į dantų protezavimo eilę, jo eilės numeris negali atitekti kitam asmeniui, t. y. vietoje jo į eilę negali būti įrašomas kitas šeimos narys. Tokių prašymų sulaukiama nuolat. Taip pat pabrėžta, kad labai svarbu pateikiant prašymą dėl dantų protezavimo nurodyti tikslius kontaktinius duomenis (pageidautina bent 2 telefono numerius). Jeigu laukiant eilėje šie duomenys pasikeičia  – būtina apie tai informuoti ligonių kasą.

Odontologė S. Miežinienė pranešė, kad labai dažnai protezuoti dantų  atvyksta jų nesugydę asmenys, dėl ko paslaugą tenka atidėti keliems mėnesiams ar metams. Gydytoja ragino laiku sugydyti dantis, priminė, kad apskritai gyventojų, o ypač vaikų, dantų būklė yra prasta, todėl reikia tinkamai prižiūrėti dantis – jų priežiūra kainuoja daug mažiau nei gydymas. Ypač brangios endodontologo paslaugos. Be kita ko, pacientams pateiktas latvių gerosios praktikos pavyzdys, kai į atokesnes vietas teikti odontologijos paslaugų mikroautobusu vyksta mobilios medikų grupės, informuota, kad Lietuvos Respublikos odontologų rūmai odontologijos paslaugų teikimo problemas yra aptarę su pacientų atstove Vida Augustiniene, taip pat patikinta, kad į mokyklas ketinama grąžinti burnos higienos specialistus, tik šis klausimas turi būti aptartas su Švietimo ir mokslo ministerija.

Pacientų organizacijų atstovai teiravosi, ką daryti diabetikams, kuriems dėl ligos nededami dantų implantai, klausta, ar silpnų dantų priežastis gali būti genetika, užduota kitų klausimų.

S. Miežinienė atsakė į klausimus, informavo, kad Odontologų rūmų iniciatyva buvo sukviesta mokslininkų darbo grupė, kuri parengė bendrą dantų valymo (fluoro kiekio dantų pastose) rekomendaciją, pagrįstą mokslo įrodymais, Lietuvos vaikams ir suaugusiesiems. Gydytoja supažindino su kai kuriomis šių rekomendacijų detalėmis.  

DSC_1395 - Copy.JPGDirektorius Jonas Narbutas pritarė, jog kai kurioms žmonių su negalia grupėms odontologijos taikant nejautrą paslauga tikrai svarbi, tačiau pabrėžė, kad pagal teisės aktus šią paslaugą bus galima kompensuoti tik nuo 2015 m.  Panevėžio TLK nuotrauka.

Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Panevėžio viltis" Panevėžio TLK direktoriui Jonui Narbutui įteikė oficialų raštą, kuriame išdėstė problemą, kad asmenims, turintiems sutrikusį intelektą,  reikalingos odontologo paslaugos taikant nejautrą. Į susitikimą šios organizacijos atstovai pakvietė privačios gydymo įstaigos UAB „Vivus sanus" atstovą, kuris informavo, kad įstaiga beveik pasirengusi teikti odontologijos paslaugas taikant nejautrą ir tikisi ligonių kasos finansavimo.

Panevėžio TLK direktorius Jonas Narbutas pritarė, jog kai kurioms žmonių su negalia grupėms tokia paslauga tikrai svarbi, tačiau pabrėžė, kad pagal teisės aktus ją bus galima kompensuoti tik nuo 2015 m.   

Pasiteiravus, kodėl Panevėžio gydytojai endokrinologai sergantiesiems diabetu nelinkę rašyti siuntimų tyrimams stacionare, nors tai pacientams daug patogiau, J. Narbutas pažymėjo, kad gydymas ligoninėje yra labai brangus, o Privalomojo sveikatos draudimo fondas yra vienas ir reikia jo lėšas naudoti efektyviai. Jei pacientams, anot direktoriaus, tyrimai be būtino reikalo bus atliekami ligoninėse tik todėl, kad taip greičiau, mažiau lėšų liks kitoms sritims – medicininei reabilitacijai, ortopedijos techninėms priemonėms, vaistams ir kt.

Administravimo skyriaus vedėja Asta Levickienė susitikimo dalyvius informavo, kad Panevėžio TLK analizavo, kokį poveikį turėjo ligonių kasos Panevėžio ir Utenos apskričių asmens sveikatos priežiūros įstaigoms (ASPĮ) pernai išdalyti plakatai antikorupcijos tema, lipdukai „Atsidėkokite gydytojui šypsena", taip pat kokios priemonės kovojant su korupcija buvo ar yra taikomos ASPĮ. Atsakyti prašyta 103 valstybinių ir privačių gydymo įstaigų, atsakė 43.

Apžvelgus ligonių kasų ir ASPĮ taikomas priemones, skirtas kovai prieš korupciją, pacientų atstovų paprašyta įvertinti jas, pasiūlyti kitų efektyvių būdų problemai spręsti. Susitikimo dalyviai iš esmės pripažino, kad naudojamos priemonės yra tinkamos, reikalingos, jas buvo galima pradėti taikyti jau anksčiau. Vis dėlto kai kurių renginio dalyvių atsakymai buvo netikėti.

DSC_1404 - Copy.JPG Informacija apie ligonių kasų ir gydymo įstaigų taikomas priemones prieš korupciją tarp pacientų atstovų sukėlė prieštaringų vertinimų. Su auditorija bendrauja Administravimo skyriaus vedėja Asta Levickienė.  Panevėžio TLK nuotrauka.

„Kas man uždraus atsidėkoti medikui, jei jis nuoširdžiai rūpinosi manimi, padarė netgi daugiau nei jam priklauso? Koks įstatymas? Visada pagal savo galimybes atsidėkosiu medikams ir esu kategoriškai prieš pranešimus Specialiųjų tyrimų tarnybai apie tokius atsidėkojimo atvejus", – sakė vienas iš susitikimo dalyvių.

„Vieni gydytojai dirba tik tiek, kad dirbtų, kiti ieško kelių, kaip iš tikrųjų padėti žmogui", – teigė kita renginio dalyvė, įsitikinusi, kad už nuoširdų darbą medikams reikia atsilyginti. 

A. Levickienė pabrėžė, jog sumažinti korupcijos atvejų negalėsime, jei patys to nenorėsime. Ar kova prieš korupciją bus sėkminga, priklauso nuo mūsų pačių požiūrio ir elgesio.

   

Panevėžio teritorinė ligonių kasa