Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > PSDF biudžeto išlaidas griežtai reglamentuoja teisės aktai
Naujienos
PSDF biudžeto išlaidas griežtai reglamentuoja teisės aktai
2011-05-12

Žiniasklaidos ir visuomenės susidomėjimą sužadinusios Valstybės kontrolės išvados dėl 2010 m. PSDF biudžeto vykdymo iš tiesų daugeliui sukėlė klausimų – ar tinkamai naudojamos jų mokamos privalomojo sveikatos draudimo įmokos, ar teisingai ir teisėtai paskirstomos PSDF biudžeto lėšos? Ne kiekvienas žino, kad kitų metų PSDF biudžeto projektas pradedamas rengti ne vėliau kaip einamųjų metų pirmąjį pusmetį, derinamas su kitais biudžetais (PSDF biudžetas yra glaudžiai susijęs su valstybės ir „Sodros“ biudžetais) ir kompetentingomis institucijomis, svarstomas Privalomojo sveikatos draudimo taryboje, Sveikatos apsaugos ministerijoje, Vyriausybės posėdyje, kol galiausiai, beveik metų pabaigoje, tvirtinamas Seime įstatymu.

Tad PSDF biudžeto išlaidas iš esmės nustato Seimo kiekvienais metais tvirtinamas PSDF biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymas. Jame reglamentuojama, kiek lėšų galima skirti asmens sveikatos priežiūros paslaugoms, kompensuojamiesiems vaistams, centralizuotai perkamiems vaistams, medicinos pagalbos ir ortopedijos technikos priemonėms, medicininei reabilitacijai bei sanatoriniam gydymui, sveikatos programoms finansuoti.

2010 m. didžiausią PSDF biudžeto, kurį iš viso sudarė 4,7 mlrd. Lt, išlaidų dalį – 63,4 proc. – sudarė išlaidos asmens sveikatos priežiūros paslaugoms. Pernai tam buvo išleista apie 3 mlrd. litų. Išlaidos vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms sudarė 13,7 proc. visų biudžeto išlaidų, t. y. apie 643 mln. litų. Medicininei reabilitacijai ir sanatoriniam gydymui buvo išleista apie 128 mln. litų, centralizuotai perkamiems vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms – daugiau kaip 141 mln. Lt , ortopedijos priemonėms – apie 38 mln. litų. Išlaidos sveikatos programoms finansuoti sudarė apie 162 mln. litų.

Ir 2010 m., ir šiemet su gydymo įstaigomis atsiskaitoma nevėluojant. Dar daugiau: gydymo įstaigoms už suteiktas paslaugas jau mokama anksčiau – maždaug per 15 dienų nuo sąskaitos gavimo dienos, nors Sveikatos draudimo įstatyme numatytas 30 dienų atsiskaitymo terminas. Be to, pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymus buvo pradėta atkurti paslaugų bazinių kainų balo vertė – jau tris kartus rezervo lėšos buvo skiriamos bazinėms kainoms indeksuoti, tad šiuo metu mažiausia bazinių kainų balo vertė jau siekia 0,89 lito. Nevėluojama atsiskaityti ir už kompensuojamuosius vaistus bei medicinos pagalbos priemones. Tad PSDF biudžetas tvarkomas rūpestingai ir efektyviai. Dar kartą atkreipiame dėmesį – tiek biudžeto sudarymą, tiek jo vykdymą griežtai reglamentuoja teisės aktai.