Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Privalomojo sveiaktos draudimo taryboje
Naujienos
Privalomojo sveiaktos draudimo taryboje
2009-10-14
Spalio 14-ąją įvykusiame Privalomojo sveikatos draudimo tarybos posėdyje svarbiausias buvo ir daugiausiai diskusijų sukėlė 2010 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo projekto svarstymas. Planuojama, kad kitąmet PSDF biudžeto pajamos ir išlaidos sudarys 4 mlrd. 27 tūkst. Lt, t. y. 388 mln. 388 tūkst. Lt (8,85 proc.) mažiau nei patikslintame 2009 m. PSDF biudžete.
 

Dera pabrėžti: nors šalies ekonomika dėl krizės, specialistų teigimu, susitraukė iki 2006-ųjų metų lygmens, bet planuojamas kitų metų sveikatos biudžetas tesumažėjo iki 2007-ųjų lygmens, net šiek tiek jį pranoksta. Privalomojo sveikatos draudimo tarybos posėdyje dalyvavęs sveikatos apsaugos ministras A. Čaplikas akcentavo, jog apskritai kitų metų numatomas PSDF biudžetas rodo, jog šiai socialiniu požiūriu labai jautriai sričiai sunkmečiu skiriama daug dėmesio ir lėšų. Ir planuojama sveikatos sistemos pertvarka, ligoninių tinklo bei sveikatos priežiūros paslaugų optimizavimas, nors sunkmečiu gal ir skausmingi procesai, bet jų teigiamus rezultatus tikrai pajusime po 2–3 metų.

2010 m., kaip ir visada, daugiausiai lėšų skiriama asmens sveikatos priežiūros paslaugų išlaidoms apmokėti – 2 mlrd. 790 mln. 173 tūkst. Lt, t. y. 7,88 proc. mažiau nei numatyta patikslintame 2009 m. PSDF biudžete. Bet ir toliau prioritetine bus laikoma pirminė asmens sveikatos priežiūra, greitoji medicinos pagalba, mokėjimas už gerus darbo rezultatus. Taip pat numatoma didinti šeimos gydytojų kompetenciją, suteikiant jiems galimybę skirti ir vertinti daugiau laboratorinių tyrimų.

Suprantama, mažėjant PSDF biudžeto apimčiai (palyginti su šių metų), numatoma mažiau lėšų ir kompensuojamiesiems vaistams bei medicinos pagalbos priemonėms, medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo išlaidoms kompensuoti bei kitoms iš PSDF biudžeto finansuojamoms reikmėms, taip pat ir ligonių kasų veiklos išlaidoms. Bet štai šalies mastu aktyviai plėtojamoms prevencinėms programoms, kurios neabejotinai turi įtakos Lietuvos gyventojų gyvenimo trukmės ilgėjimui ir ankstyvajam ligos diagnozavimui, numatoma skirti net daugiau lėšų nei šiemet.

Privalomojo sveikatos draudimo taryba pritarė pateiktam PSDF biudžeto 2010 m. rodiklių patvirtinimo įstatymo projektui. Jį, kaip ir valstybės, savivaldybių bei „Sodros“ biudžetų projektus, Vyriausybė teikia Lietuvos Respublikos Seimui.

Taryba taip pat pritarė, kad būtų didinama vieno gyventojo pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų metinė bazinė kaina (praplėtus šeimos gydytojo kompetenciją), Valstybinės ligonių kasos prie SAM siūlomoms priemonėms ortopedijos techninių priemonių kompensacijos laukimo eilei patenkinti, taip pat – Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti A sąrašo bei Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių C sąrašo pakeitimams ir kt.

Tarybos nariams buvo pateikta informacija apie giminingų diagnozių grupių metodo diegimo asmens sveikatos priežiūros paslaugoms apmokėti darbus. Įdiegus šį metodą ir asmens sveikatos priežiūros įstaigų veiklos sąnaudų apskaitos sistemas bei jų pagrindu sukūrus naują paslaugų bazinių kainų skaičiavimo metodiką bus užtikrinta skaidri ir ekonomine logika pagrįsta PSDF biudžeto lėšomis apmokamų paslaugų išlaidų kainodara.