Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Ne tik lietuviai dažniau gydosi savo šalyje
Naujienos
Ne tik lietuviai dažniau gydosi savo šalyje
2017-02-28

Panevėžio teritorinėje ligonių kasoje (Panevėžio TLK) susirinkę visų šalies ligonių kasų kontrolę vykdantys specialistai aptarė trejų pastarųjų metų tarpvalstybinės sveikatos priežiūros kompensavimo Lietuvoje rezultatus. Pastebėta, kad, turėdami galimybę gydytis kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse, mūsų šalies gyventojai tą daro retai, o jeigu gydosi, tai dažniausiai – netoli nuo Lietuvos – Latvijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Estijoje.

 

Pernykščiai tautiečių vizitai dėl planinių sveikatos priežiūros paslaugų gavimo užsienyje buvo 38 proc. retesni nei užpernykščiai, 2016 m. tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidoms kompensuoti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto išleista beveik 3 kartus mažiau lėšų nei 2015 m. Ši tendencija stebima ir kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse. Kad dėl sveikatos priežiūros paslaugų į užsienį keliaujančių pacientų yra nedaug, pažymima Europos Komisijos ataskaitoje.

 

DSC_0666 - Copy.JPG 

 

Pasak V. Momkuvienės (antra iš kairės), gyventojams, planuojantiems gydytis užsienio šalyje, svarbu išsiaiškinti, kiek norima gydymo paslauga kainuos, ir kokia išlaidų dalis bus kompensuojama grįžus į Lietuvą. Panevėžio TLK nuotrauka.

 

 Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) atliktos 2014–2016 m. tarpvalstybinės sveikatos priežiūros kompensavimo Lietuvoje rezultatų analizės duomenimis, pernai VLK ir penkiose teritorinėse ligonių kasose (TLK) iš viso gauti 53 Lietuvos gyventojų prašymai kompensuoti tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidas. Iš PSDF biudžeto kompensuota suma – 32,5 tūkst. eurų, patys apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) sumokėjo 146,1 tūkst. eurų. Daugiausia sprendimų kompensuoti pacientų patirtas išlaidas 2016 m. priėmė Vilniaus TLK – 21 (Šiaulių TLK – 11, Klaipėdos TLK – 9, Panevėžio TLK – 6, Kauno TLK – 5, VLK – 1).

 

Lietuvos Respublikos (LR) gyventojai daugiausia prašymų pernai pateikė kompensuoti Latvijoje (19), Vokietijoje (10), Lenkijoje (6), Estijoje (5) patirtas tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidas. Dėl Slovakijoje,  Švedijoje patirtų išlaidų kompensavimo pateikta po 3 prašymus, Belgijoje, Prancūzijoje ir Čekijoje – po 2, Olandijoje – 1.

 

Dažniausiai (28 atvejais) buvo kompensuotos stacionarinės sveikatos priežiūros paslaugos –atliktos operacijos Latvijos, Vokietijos, Estijos ligoninėse. 9 atvejais pacientai konsultuoti gydytojų specialistų (gydytojo neurologo, urologo, oftalmologo, koloproktologo ir kt.) Vokietijoje, Prancūzijoje, Latvijoje, Belgijoje ir Švedijoje. 5 atvejais teiktos medicininės reabilitacijos paslaugos Lenkijoje ir Slovakijoje, 4 atvejais atlikti brangieji tyrimai Vokietijoje, Lenkijoje ir Belgijoje.

 

2014–2016 m. VLK ir TLK iš viso gavo 192 gyventojų prašymus, tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidoms kompensuoti iš PSDF biudžeto  išleista 153 tūkst. eurų. 31 proc. asmenų sveikatos priežiūrą gavo Latvijoje, 20 proc. – Vokietijoje, 16 proc. –  Lenkijoje, 10 proc. – Estijoje. Daugiausia prašymų kompensuoti išlaidas per trejus metus pateikta Vilniaus TLK – 87 (Šiaulių TLK – 31,  Klaipėdos TLK – 28, Kauno TLK – 22, Panevėžio TLK – 16).

 

VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Vaida Momkuvienė pastebi, kad jau ne pirmus metus Lietuvoje ir ES  šalyse veikiant ES direktyvai, pagal kurią europiečiai gali laisviau vykti gydytis į kitas šalis, stebimos panašios tendencijos –  europiečiai linkę gydytis savo šalyje, o jei vyksta gydytis svetur, dažniausiai renkasi kaimynines šalis.

 

DSC_0650 - Copy.JPG 

Išklausęs informacijos apie tarpvalstybinę sveikatos priežiūrą, Panevėžio TLK direktorius Jonas Narbutas tvirtino, jog įdomu būtų palyginti Lietuvos rezultatus šioje srityje su Latvijos ir Estijos. Panevėžio TLK nuotrauka.

 

Pasak V. Momkuvienės, gyventojai, svarstantys galimybę gydytis svetur, matydami, kad kompensuojamos ne visos patirtos išlaidos, turėtų patys įvertinti situaciją ir atsakingai apsispręsti. Labai svarbu išsiaiškinti, kiek norima gydymo paslauga kainuos užsienio šalyje, į kurią planuojama vykti, ir kokia išlaidų dalis bus kompensuojama grįžus į Lietuvą. Lietuvoje negali būti kompensuojamos tos paslaugos, kurios čia neapmokamos PSDF lėšomis. Be to, nėra kompensuojamos svetur patirtos slaugos ar ilgalaikio gydymo, skiepijimo, prevencinių programų paslaugų išlaidos. Būtina įsidėmėti, kad išvykstant visada reikalingas gydytojų siuntimas, nes tokia sąlyga taikoma ir apdraustiesiems, gaunantiems paslaugas Lietuvoje.

 

Prieš priimant sprendimą dėl gydymosi ES, VLK specialistai pataria apsilankyti artimiausioje TLK ir išsiaiškinti, kiek ir už kokį gydymą bus kompensuojama, kokius dokumentus ir per kiek laiko pateikti grįžus.

 

Išsamesnė informacija apie tarpvalstybinę sveikatos priežiūrą:

 

http://www.vlk.lt/paslaugos/administraciniu-paslaugu-aprasai/Puslapiai/Tarpvalstybin%c4%97s-sveikatos-prie%c5%bei%c5%abros-i%c5%a1laid%c5%b3-kompensavimo-apra%c5%a1ymas.aspx.

http://www.vlk.lt/veikla/veiklos-sritys/tarpvalstybine-sveikatos-prieziura/

http://www.lncp.lt/

 

Panevėžio teritorinės ligonių kasos informacija

 

Kontaktai žiniasklaidai:

Angelė Valentinavičienė

Panevėžio teritorinės ligonių kasos

Administravimo skyriaus vyriausioji specialistė

Tel. (8 45) 526911, mob. +370 645 58016

El. p. angele.valentinaviciene@vlk.lt 

 

Rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.​