Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > A. Sasnauskas: „Ligonius pasiekia vis daugiau jiems gydyti būtinų vaistų“
Naujienos
A. Sasnauskas: „Ligonius pasiekia vis daugiau jiems gydyti būtinų vaistų“
2014-10-20

Padėtis sveikatos priežiūros srityje gerėja. Galima labiau padėti pacientams, kuriems reikia gydymo, specialių vaistų, naujovių. Apie tai – pokalbis su Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktoriumi Algiu Sasnausku, publikuotas dienraščio „Lietuvos rytas" priede „Sveikatos gidas".

 

  

VLK direktorius Algis Sasnauskas. VLK  nuotr.

 

– Kaip pacientai aprūpinami reikiamais vaistais, už kuriuos, naudodamos jiems skirtus Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto pinigus, sumoka ligonių kasos? Nuo to ir pradėjome pokalbį su VLK direktoriumi A.Sasnausku.

 

– Pacientai  reikiamais vaistais yra aprūpinami keliais būdais. Vienas jų – dauguma vaistų yra kompensuojami – padengiama 100, 90, 80 arba 50 proc. bazinės preparato kainos. Kompensacijos dydis priklauso nuo konkretaus medikamento, o likusią vaisto kainos dalį sumoka pats žmogus. Kitas būdas – VLK centralizuotai perka vaistus šalies gydymo įstaigoms. Joms vaistai nugabenami iš karto, kai tik baigiamos viešųjų pirkimų procedūros. Trečias būdas – vaistų, kurie yra pigesni, nusiperka pačios gydymo įstaigos už joms paskirtas PSDF lėšas. Taip yra užtikrinama, kad ligoninėse, poliklinikose ir kitose gydymo įstaigose žmonės gautų reikiamų vaistų.

 

– 2015-ųjų PSDF biudžetas bus didesnis už šiųmetį. Ar bus numatyta daugiau lėšų vaistams, kurie būtini pacientams gydyti?

 

– Šiuo metu derinamas patikslintas 2015 metų PSDF biudžeto projektas. Jis sudaro 4,76 mlrd. Litų (1,4 mlrd. eurų). Palyginti su 2014-ųjų biudžetu, jis didėja 7,5 proc., arba 332,3 mln. litų (96,3 mln. eurų). Tai rodo, kad situacija sveikatos priežiūros finansavimo sektoriuje gerėja. Papildomų lėšų atiteks ir sumokėti už gydymo, medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugas. Papildomas lėšas numatyta paskirstyti vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms kompensuoti bei skirti jų inovatyviems vaistams kompensuoti. Taip pat pinigų bus skiriama ir sveikatos programoms, ypač prevencinėms. Tai svarbu, nes kuo anksčiau diagnozuojamas vėžys ir kitos klastingos ligos, tuo sėkmingiau jos išgydomos.

 

– Jau antrus metus įgyvendinama naujovė – deramasi su vienetinių vaistų gamintojais dėl jų kainos Lietuvoje. Derybos sėkmingos. Kokia jų nauda pacientams?

 

– Verta pasidžiaugti, kad, glaudžiai bendradarbiaujant atsakingoms institucijoms, sėkmingos derybos net dešimtadaliu sumažino ligoninėms perkamų vaistų kainą. Vadinasi, jos turės daugiau galimybių pacientams skirti būtinų vaistų, nes originalių ir patentų saugomų vaistų gamintojai sutiko savo produkciją Lietuvai parduoti vidutiniškai 10,5 proc. pigiau. Su gamintojais prie derybų stalo paprastai sėda Tarpinstitucinė derybų komisija, sudaryta iš Sveikatos apsaugos ministerijos, VLK ir kitų atsakingų institucijų atstovų. Pastarųjų poros metų rezultatai rodo, kad ši naujovė pasiteisino. Bendras ekonominis efektas, pasiektas per 2013 ir 2014 metus, – 13,74 mln. litų. Kitaip tariant, iš šių lėšų vėl perkami pacientams reikalingi vaistai, tik jų bus nupirkta daugiau, tad ir pagelbėti galėsime didesniam skaičiui pacientų.

 

– Kokiems pacientams perkami vaistai už sutaupytus pinigus?

 

– Įsigyjamas didesnis kiekis vaistų, kurie skirti onkologiniams ligoniams, neišnešiotiems naujagimiams, taip pat sunkioms ligoms gydyti.

 

– Kokių naujovių dar tikėtis?

 

– Stengiamės, kad pacientus pasiektų dar daugiau jiems gydyti reikalingų vaistų, už kuriuos jiems nereikėtų mokėti. Todėl yra svarstomos įvairios alternatyvos. Pavyzdžiui, galbūt verta patikslinti centralizuotai perkamų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių sąrašą – iš jo išbraukti smulkius medicinos gaminius, o jų kainą įskaičiuoti į gydymo (paslaugos) kainą arba perkelti juos į  kompensuojamųjų sąrašus. Tai suteiktų galimybę nupirkti daugiau reikalingų vaistų, nes į centralizuotai perkamų vaistų sąrašą būtų galima įrašyti daugiau preparatų.

 

​VLK direktoriaus A. Sasnausko interviu 2014 10 17 Lietuvos ryto priedas Sveikatos gidas.pdf