Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Ligonių kasos sudarė sutartis su gydymo įstaigomis
Naujienos
Ligonių kasos sudarė sutartis su gydymo įstaigomis
2011-04-20

Teritorinės ligonių kasos baigė sudaryti kasmetines sutartis su asmens sveikatos priežiūros įstaigomis. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) duomenimis, teritorinės ligonių kasos bei gydymo įstaigos šiemet sudarė 1173 sutartis dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems asmenims bei šių paslaugų apmokėjimo. Šioms reikmėms Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžete šiemet skiriama apie 3 mlrd. litų.

Daugiausiai tokių sutarčių pasirašė Kauno teritorinė ligonių kasa – 283, Vilniaus teritorinė ligonių kasa pasirašė 252, Šiaulių – 228, Klaipėdos – 226, o Panevėžio – 184 sutartis.

Kaip paprastai teritorinės ligonių kasos sudarė tiesiogines gydymo paslaugų apmokėjimo sutartis ne tik su savo, bet ir su kitų ligonių kasų aptarnaujamų zonų gydymo įstaigomis, kurias dažniausiai renkasi pacientai. Didžioji dalis šių įstaigų – ligoninės. Kai už kito regiono gydymo įstaigos paslaugas moka ligonių kasa, kurios aptarnaujamoje teritorijoje pacientas nuolat gyvena, ne tik realizuojama paciento teisė pasirinkti – taip pat didėja gydymo įstaigų konkurencija.

Kasmet daugėja sutarčių su privačiomis gydymo įstaigomis, kurioms, suprantama, buvo taikomos tokios pat sąlygos kaip ir kitiems partneriams. VLK duomenimis, su privačiomis gydymo įstaigomis šiemet sudaryta 591 sutartis. Beje, prie privačių pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų 2010 metais buvo prisirašę 870 tūkst., prie viešųjų įstaigų – 2,6 mln. mūsų šalies gyventojų.

Sutartyse apibrėžiamos pacientams bei gydymo įstaigoms aktualios sąlygos. Ligonių kasoms, atstovaujančioms bei ginančioms teisėtus pacientų interesus, sutartys su gydymo įstaigomis padeda garantuoti pacientams netrikdomą paslaugų teikimą, jų prieinamumą bei kokybę. Savo ruožtu gydymo įstaigoms sutartys užtikrina jų veiklos tęstinumą, pajamų stabilumą. Sutarčių pasirašymo pagrindas – PSDF biudžete numatytos išlaidos asmens sveikatos priežiūros paslaugoms apmokėti.

Ir šiemet sutartyse, reglamentuojančiose sveikatos priežiūros įstaigų įsipareigojimus, be kita ko, akcentuojamas pacientų informavimas: gydymo įstaigos matomoje vietoje – registratūroje, priėmimo kambaryje, interneto svetainėse – turi skelbti, kokias teikiamas paslaugas apmoka ligonių kasos, už ką reikia mokėti patiems pacientams. Ten pat turėtų būti informacija apie paslaugų teikimo tvarką, sąlygas. Tokios informacijos neturėtų stigti ir sutartis su ligonių kasomis sudariusiose privačiose gydymo įstaigose.

Pagal Sveikatos draudimo įstatymą sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos visiems apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu gyventojams tose gydymo įstaigose, kurios dėl to yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis. Šios gydymo įstaigos pacientams turi užtikrinti sveikatos priežiūros paslaugų teikimą, jų prieinamumą bei kokybę. Už apdraustiesiems suteiktas medicinos paslaugas gydymo įstaigoms ligonių kasos moka sveikatos apsaugos ministro įsakymuose patvirtintomis paslaugų bazinėmis kainomis.