Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Ligonių kasos specialistai kviečia mokytis gaivinti žmogų
Naujienos
Ligonių kasos specialistai kviečia mokytis gaivinti žmogų
2015-02-02

​Panevėžio teritorinėje ligonių kasoje (TLK) sausio 30-ąją lankėsi Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro (VSB) visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Karolina Stankevičiūtė. Kaimynystėje įsikūrusio biuro atstovė ligonių kasos darbuotojus pakvietė išbandyti specialią liemenę, imituojančią springimą ir išmokti teisingai atlikti Heimlicho manevrą, daromą gelbėjant paspringusį žmogų.

 

 

 

 

 Panevėžio TLK direktorius Jonas Narbutas (viduryje) išbando specialią liemenę. Panevėžio TLK nuotrauka.

 

„Dirbantys žmonės dažnai neturi laiko ramiai pavalgyti, todėl skubėdami netyčia gali užspringti. Ne ten patekęs kąsnis kvėpavimo takus gali užtverti visiškai arba iš dalies. Jeigu žmogus kosti, gali įkvėpti oro, vadinasi, jis užspringęs iš dalies. Bet jeigu žmogus nebegali įkvėpti oro ir neišleidžia jokio garso – būtina mokėti suteikti skubią pagalbą, nes be deguonies galima išbūti vos kelias minutes", – daugeliui žinomą dalyką priminė Panevėžio miesto savivaldybės VSB specialistė.  

 

Viešnia pademonstravo, kokius veiksmus reikia atlikti, kai valgant užspringstama pačiam ar taip atsitinka šalia esančiam žmogui. Kiekvienam Panevėžio TLK darbuotojui pasiūlyta užsidėti specialią liemenę ir, sugniaužus  kumštį skrandžio lygmenyje, o kita ranka jį apkabinus (Heimlicho metodas), atlikti staigų judesį, kuris pašalintų užspringimo priežastį.

 

Per praktinę užduotį paaiškėjo, kad įsivaizduoti, kaip reikia gelbėti paspringusį žmogų, yra viena, o pabandyti tai teisingai padaryti, kita – išstumti kvėpavimo takų svetimkūnį ne visiems pasisekė iš pirmo karto.

 

 

 

Atliekant praktinę užduotį, buvo mokoma gelbėti paspringusį žmogų. Panevėžio TLK nuotrauka.

 

Pasak Panevėžio TLK darbuotojų, tokia pamoka buvo naudinga jau vien dėl to, kad visuomenės sveikatos priežiūros specialistė pristatė naujausias ne tik užspringusio asmens gelbėjimo, bet ir kitas žmogaus gaivinimo rekomendacijas – kaip elgtis gaivinant skenduolį, kaip stabdyti kraujavimą ir pan. Specialistės pateikti pavyzdžiai parodė, koks yra svarbus psichologinis pasiruošimas gelbėti gyvybę, ir kad tai turėtų mokėti ne tik medikai. Ligonių kasos darbuotojai ragina ir kitas įstaigas, įmones ar organizacijas mokytis gelbėti žmogaus gyvybę.    

 

Panevėžio miesto savivaldybės VSB specialistai Panevėžio TLK lankosi ne pirmą kartą. Įstaigos glaudžiai bendradarbiauja jau kelinti metai: dalijasi patirtimi ir informacija, dalyvauja kolegų organizuojamose konferencijose, seminaruose, kituose renginiuose. Pernai visuomenės sveikatos biuro specialistai ligonių kasos darbuotojus mokė mankštos, skirtos dirbantiesiems prie kompiuterių, pratimų, pristatė kūno kompozicijos analizatorių, dalyvavo TLK organizuotame susitikime su Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais ir kt.

 

 

Panevėžio teritorinės ligonių kasos informacija

 

Kontaktai žiniasklaidai:

Angelė Valentinavičienė

Panevėžio teritorinės ligonių kasos

Administravimo skyriaus vyriausioji specialistė

Tel. (8 45) 526911, mob. +370 645 58016

El. p. angele.valentinaviciene@vlk.lt