Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Draustiems privalomuoju sveikatos draudimu – nemokamas gydymas
Naujienos
Draustiems privalomuoju sveikatos draudimu – nemokamas gydymas
2010-05-04

Draustiems privalomuoju sveikatos draudimu asmenims gydymo įstaigose, gavus šeimos gydytojo arba gydytojo specialisto siuntimą, turinčiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl gydymo paslaugų išlaidų apmokėjimo, daugeliu atvejų pirminės ambulatorinės, stacionarinės, reabilitacijos paslaugos, reikiami tyrimai ir konsultacijos teikiami nemokamai. Už šias paslaugas gydymo įstaigoms sumoka ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.

 

Tad išgirdus siūlymą susimokėti, galima paprašyti gydytojų arba gydymo įstaigų vadovų įrodyti, kodėl prašoma atsilyginti už suteiktą paslaugą. Jeigu atsakymo nepavyksta gauti, teritorinės ligonių kasos pacientams tikrai padės aiškinantis, ar būtina konkrečiu atveju mokėti.

Įteisinti mokėjimo atvejai yra tik keli. Pirmiausia, Sveikatos sistemos įstatymo 49 straipsnio 5 dalyje numatyta, kad pacientai (tai yra – apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu), turintys teisę į nemokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, savo iniciatyva pasirenkantys brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, procedūras, patys sumoka šių paslaugų, medžiagų, procedūrų faktinių kainų ir nemokamų paslaugų, medžiagų, procedūrų bazinių kainų gavus šeimos gydytojo arba gydytojo specialisto siuntimą Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka. Bet jei pacientai, turintys teisę į nemokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras, šių paslaugų ar procedūrų kainą jie apmoka patys.

Be to, vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro 1999 m. liepos 30 d. įsakymu Nr. 357 dėl mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašo ir kainų bei paskesniais šio įsakymo pakeitimais, pacientas sumoka už paslaugas, numatytas šiame sąraše. Pavyzdžiui, už hormoninį tyrimą, akupunktūrą bei manualinę terapiją, sveikatos tikrinimą vykstant į užsienį, norint įsigyti civilinį ginklą, gauti vairuotojų ir aviatorių mėgėjų pažymėjimą, už papildomą individualią ligonio priežiūrą ir slaugą, kosmetinės chirurgijos operacijas ir kosmetologijos procedūras, dantų protezavimą bei implantavimą ir keletą kitų paslaugų.

Iš paciento gali būti paprašyta susimokėti, jeigu jis nenori laukti eilėje tam tikros konsultacijos, tyrimo arba procedūros, pats pageidauja skubiau tai gauti.

Taip pat pacientui gali tekti mokėti už paslaugas, kai sveikatos priežiūros įstaiga yra išnaudojusi lėšas, numatytas sutartyje su teritorine ligonių kasa, ir įstaigos administracija matomoje vietoje yra paskelbusi, kad laikinai dėl lėšų trūkumo negali teikti tam tikrų planinio gydymo paslaugų, o apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu pacientas, norėdamas skubiai gauti paslaugą, sutinka pats už ją mokėti.

Gydymo įstaigose visų teisėtai papildomai apmokamų paslaugų kainas privaloma skelbti pacientams gerai matomose vietose, pacientus gydymo pradžioje būtina įspėti apie visas mokamas paslaugas ir patarnavimus, kad pastarieji turėtų galimybę apsispręsti, ar už juos norėtų mokėti.