Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Daugėja vaikų, kuriems protezuojami dantys
Naujienos
Daugėja vaikų, kuriems protezuojami dantys
2014-05-22

Panevėžio teritorinė ligonių kasa (TLK) šiais metais antrąkart išsiuntė kvietimus protezuoti dantis asmenims, laukiantiems eilėje ligonių kasų lėšomis apmokamo dantų protezavimo. Per pirmąjį šių metų pusmetį kvietimų iš viso sulaukė 1996 Panevėžio TLK veiklos zonos gyventojai: 1257 – Panevėžio apskrityje, 739 – Utenos apskrityje.

 

Panevėžio miesto gyventojams, laukiantiems dantų protezavimo, II ketvirtį išsiųsta 250 kvietimų, Panevėžio rajono – 120, Rokiškio rajono – 107, Utenos rajono – 100. Kitų rajonų gyventojams siųstų kvietimų skaičius mažesnis.

Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus specialistai išanalizavo dantų protezavimo, kompensuojamo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis, paslaugų laukimo laiką 2013 metais. Rezultatai parodė, kad metų pabaigoje iš viso dantų protezavimo paslaugos suteikimo laukė 27315 gyventojų, kompensacijų už savo lėšomis protezuotus dantis – 7142.

Kaip teigia Gyventojų aptarnavimo skyriaus vyriausioji specialistė Zita Girštautienė, analizė parodė kai kurias ne itin optimistines tendencijas: nuo 2010 iki 2013 metų asmenų, įrašytų į laukiančiųjų dantų protezavimo eilę, padaugėjo beveik dvigubai – nuo 4516 iki 8181. Daugėja ir tokių, kurie tik gavę dantų protezavimo paslaugą, į eilę užsirašo iš naujo. 2010–2013 m. po dantų protezavimo per laikotarpį nuo 1 mėn. iki 3 metų pakartotinai užsirašiusiųjų į eilę buvo 6580. Daliai jų, kaip paaiškėja atėjus eilei, protezavimas nebūna reikalingas ir jie prašo atidėti paslaugos teikimą.

Z. Girštautienė pastebi: taip pat daugėja kompensacijų gavėjų skaičius, dvigubai padaugėjo vaikų, kuriems protezuojami dantys, brangsta vieno asmens dantų protezavimui išleidžiamos lėšos. Daugėjant asmenų, dantis protezuojančių savo lėšomis ir gaunančių kompensacijas, kurių dydis iki 2009 m. buvo neribojamas, mažiau paslaugų suteikiama atėjus eilei.

Panevėžio TLK atstovė teigia, kad vaikų dantų protezavimas tampa įvairiapuse problema: daugėja  prašymų dėl vaikų dantų protezavimo ir vaikų, kurie į įstaigas paslaugai gauti kreipiasi nesulaukę 18 metų, bet dantis nemokamai protezuoja jau būdami pilnamečiai. Nemažos dalies tokių asmenų dantų protezavimo laikas užtrunka daugiau kaip metus. 

Kadangi vaikams dantys protezuojami be eilės, gavusiųjų paslaugą skaičius turėtų nedaug skirtis nuo vaikų, įrašytų į eilę, skaičiaus. Deja, reali situacija, pasak Z. Girštautienės, yra kitokia: dantų protezavimo paslaugos suteikiamos tik maždaug pusei į sąrašus įrašytų vaikų. Dėl šios priežasties kyla įtarimų, kad odontologai išrašo nepagrįstai daug siuntimų protezuoti dantis vaikams, kuriems ši paslauga nereikalinga.   

Aiškėjant problemoms, dabartinę dantų protezavimo tvarką ketinama keisti. Ši funkcija paskirta Lietuvos Respublikos odontologų rūmams, kurie jau pradėjo rengti naują dantų protezavimo tvarkos aprašo projektą. Pasiūlymus dėl šios tvarkos pakeitimo yra pateikusi ir Panevėžio TLK.

 

     

 

Panevėžio teritorinė ligonių kasa