Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Dėl kardiochirurginių priemonių trūkumo
Naujienos
Dėl kardiochirurginių priemonių trūkumo
2012-12-20

Š. m. gruodžio 20 d. Lietuvos spaudoje pasirodė informacija, kad Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) laiku nenupirko kardiochirurginėms operacijoms skirtų priemonių, dėl to šios operacijos gali būti stabdomos.

VLK laiko savo pareiga informuoti visuomenę, kad šiuo metu kardiochirurginės priemonės yra nupirktos, netrukus jos bus pristatytos į gydymo įstaigas. Kai kurių medicinos priemonių tiekėjai padidino jų kainas du ir daugiau kartų, todėl, siekiant racionaliai naudoti Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto lėšas, jų pasiūlymai buvo atmesti.

Visos šios priemonės ir dar daug vienkartinių medicinos pagalbos priemonių kasmet perkamos centralizuotai ir paskirstomos gydymo įstaigoms. Nors šios priemonės perkamos centralizuotai, gydymo įstaigoms už atliekamas operacijas sumokama pagal patvirtintus įkainius. Kardiochirurgijoje jie yra vieni didžiausių – nuo 9850 iki 21 342 litų. Atsižvelgiant į tai, gydymo įstaigos galėtų pačios savo lėšomis pasirūpinti nebrangiomis vienkartinėmis medicinos pagalbos priemonėmis, reikalingomis operacijoms atlikti (prof. R. Benečio minimos kaniulės kainuoja mažiau nei 20 litų). Juo labiau kad centralizuotų pirkimų paskirtis yra aprūpinti gydymo įstaigas itin brangiais vaistais ir medicinos pagalbos priemonėmis, kurių kaina gerokai viršija gydymo įstaigų teikiamų paslaugų įkainius. Šiuo klausimu rekomendacijas yra pateikusi ir Valstybės kontrolė, atlikusi centralizuotų pirkimų auditą 2011 metais.

Kadangi VLK negalėjo įsigyti kai kurių medicinos pagalbos priemonių dėl daugiau kaip du kartus tiekėjų padidintos jų kainos ir Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka turėjo nutraukti pirkimus, šioms priemonėms skirtas lėšas ji perduos gydymo įstaigoms pačioms įsigyti reikiamas priemones.