Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Dėl „Lietuvos sveikatoje“ išspausdinto Audronės Filimanavičienės straipsnio „Tyrimas atskleidė žinomas tiesas“
Naujienos
Dėl „Lietuvos sveikatoje“ išspausdinto Audronės Filimanavičienės straipsnio „Tyrimas atskleidė žinomas tiesas“
2012-05-30

„Lietuvos sveikata“ gegužės mėnesio 21 numeryje su ironija apgailestavo, kad Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) tyrimo, kuriuo buvo siekiama išsiaiškinti Lietuvos gyventojų nuomonę apie privalomojo sveikatos draudimo sistemą, rezultatų pristatymo Panevėžyje klausytojai „nesužinojo nieko tokio, kas būtų labai nustebinę“. Išties, VLK tikslas nebuvo šokiruoti renginio, kuriame lankėsi leidinio žurnalistė, auditoriją (didžioji jos dalis – Panevėžio ir Utenos apskričių gydymo įstaigų atstovai), o tiesiog supažindinti su tyrimo rezultatais: ką Lietuvos gyventojai žino apie privalomojo sveikatos draudimo sistemą, ligonių kasas, gydymo įstaigas ir kaip jas vertina, su kokiais sunkumais susiduria sveikatos sistemoje. Dar viena tyrimo sritis – korupcijos sveikatos sistemoje vertinimas ir kovos su korupcija patirtis.

Kam reikalingi tokie tyrimai? Manome, kad geresnis žmonių nuomonės žinojimas padeda priimti sprendimus, geriau atitinkančius jų lūkesčius ir poreikius. Tarkime, nustačiusi, kad žmonės nelabai žino, kaip Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis apmokamos sveikatos priežiūros paslaugų išlaidos, kaip kompensuojama vaistų kaina, VLK intensyviau informuoja visuomenę šiomis temomis. Jei žmonės žinos, kur panaudojamos mokesčių mokėtojų lėšos, sukauptos PSDF biudžete, gal mažiau bus neteisėtų priemokų ar nelegalių mokėjimų?

VLK tikslas ne tik tirti korupcijos pasireiškimą sveikatos sistemoje, bet ir vykdyti korupcijos prevencijos priemones – tai daryti įpareigoja ne vienas teisės aktas. O efektyvias korupcijos prevencijos priemones galima įgyvendinti tik turint reikiamus tyrimo duomenis. Kai tokie duomenys patikimi, galima jais remtis tiek atviroje diskusijoje, tiek numatyti ir įgyvendinti priemones, skatinančias ir visuomenės, ir medikų nepakantumą šiam ekonominę ir moralinę žalą darančiam reiškiniui.

Straipsnio „Lietuvos sveikatoje“ autorė suabejojo, ar galima kalbėti apie visų šalies gyventojų nuomonę, apklausus vos 1068 respondentus. Tyrimą VLK užsakymu atliko UAB „Konsultus“, laikydamasi visų sociologiniams tyrimams keliamų reikalavimų. Toks respondentų skaičius buvo apskaičiuotas pagal imties dydžio nustatymo formulę, jis yra pakankamas ir reprezentatyvus – apklausos rezultatų patikimumas siekia 95 procentus, o paklaida neviršija 3 procentų.

VLK planuoja tęsti panašaus pobūdžio tyrimus ir viešinti jų rezultatus, kviesdama sveikatos sistemos dalyvius – institucijų, gydymo įstaigų, pacientų organizacijų atstovus – diskutuoti, siūlyti, imtis iniciatyvų, bendradarbiauti. Tokiu būdu visuomenė bus geriau informuota, gerės gyventojų supratimas apie privalomąjį sveikatos draudimą, gyventojai jausis labiau įtraukti į svarbių sprendimų priėmimą, pati sistema bus skaidresnė, galiausiai bus geriau tenkinami gyventojų lūkesčiai bei poreikiai, žmonės labiau pasitikės sveikatos sistema ir privalomuoju sveikatos draudimu.