Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Antibiotikai vaikams turėtų būti skiriami tik atlikus tyrimą
Naujienos
Antibiotikai vaikams turėtų būti skiriami tik atlikus tyrimą
2015-10-28

Šiaulių teritorinės ligonių kasos surengtame pasitarime, kuriame dalyvavo Respublikinės Šiaulių ligoninės (RŠL)  ir Šiaulių miesto pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų (PASPĮ) vadovai, pediatrai, šeimos gydytojai aptarta nerimą kelianti tendencija –  Šiaulių regione užfiksuotas didžiausias šalyje antibiotikais gydytų vaikų skaičius. Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika medikus ragino antibiotikus vaikams skirti atsakingai – tik atlikus C-reaktyvaus baltymo (CRB) tyrimą ir įsitikinus, kad sergama bakterine infekcija.

 

Ne vienerius metus medikai raginami atsakingai skirti, o visuomenė – atsakingai vartoti antibakterinius vaistus. Kad antibiotikai būtų skiriami tinkamai ir tik esant aiškioms indikacijoms, sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintas skatinimo racionaliai vartoti vaistus 2015–2017 metais planas, pristatyti pavyzdiniai vaikų ligų diagnostikos ir gydymo protokolai. Deja, iki šiol nėra patvirtintos metodikos, kaip gydyti labiausiai paplitusius ūminius kvėpavimo susirgimus. Tyrimų duomenimis, antibiotikų poveikis sergant virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis yra minimalus. Dauguma pacientų pasveiksta per savaitę nepriklausomai nuo to, ar vartojo antibiotikus. Kiekvienas nereikalingas antibiotikų kursas reiškia, kad kita infekcija bus kur kas sunkiau išgydoma.

 

Atskiruose Lietuvos regionuose antibiotikų vartojimas ženkliai skyrėsi. Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika pabrėžė, kad Šiaulių mieste ir rajone, Akmenės, Radviliškio,  Plungės rajonuose nustatytas didžiausias šalyje antibiotikais gydytų vaikų skaičius.  2014 metais tik apie 8,8 procento vartojančiųjų buvo gydomi pirmo pasirinkimo vaistu, o kiti – plataus spektro antibiotikais. Ypač didelį nerimą specialistams  kelia racionalios farmakoterapijos principų neatitinkantis kūdikių gydymas antibiotikais. Kūdikiams taip pat kur kas dažniau buvo skiriami plataus spektro penicilinai, o ne pirmo pasirinkimo vaistai.

 

83_antibiotikai tik po tyrimo.jpg 

Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika medikus ragino antibiotikus vaikams skirti atsakingai – tik įsitikinus, kad sergama bakterine infekcija. Šiaulių TLK nuotrauka.

 

Skandinavijos šalyse pirmo pasirinkimo vaistu gydoma apie 80 procentų pacientų, o plataus spektro antibiotikai skiriami tik esant būtinybei. 

      

Antibiotikai vaikams neturėtų būti skiriami be reikalo, todėl kreiptasi į Vaikų ligų srities vyriausiąją Šiaulių krašto specialistę Izoldą Krivienę, kitus vadovaujančius Šiaulių ligoninės pediatrus. Lietuvos pediatrų draugijai siūlyta inicijuoti privalomų vaikų kvėpavimo sistemos ligų diagnostikos ir gydymo metodikų parengimą bei antibiotikų skyrimo kokybės rodiklius.

 

Siūlyta kelti gydytojų kvalifikaciją nepriklausomai nuo farmacijos kompanijų

 

Siekdamas užkirsti kelią neracionaliam antibiotikų vartojimui, Šiaulių TLK vadovas medikams siūlė skiepyti vaikus nuo bakterinių infekcijų (nuo 2014 metų spalio PSDF biudžeto lėšomis  skiepijama pneumokokine vakcina), o antibiotikus skirti tik atlikus C–reaktyvaus baltymo (CRB) tyrimą. Taip pat siūlyta kelti gydytojų kvalifikaciją organizuojant racionalaus antibiotikų skyrimo mokymus, nepriklausomus nuo farmacijos kompanijų.

 

Šiaulių  teritorinės ligonių kasos informacija

 

Kontaktai žiniasklaidai:

Irena Budrienė

Šiaulių teritorinės ligonių kasos

Administravimo skyriaus vyriausioji specialistė

Tel. (8 41) 596 139

El. paštas: irena.budrienė@vlk.lt

 

Rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.