Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Valstybinės ligonių kasos nupirkti endoprotezai keliaus į ligonines
Naujienos
Valstybinės ligonių kasos nupirkti endoprotezai keliaus į ligonines
2010-12-10

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) 2010 m. nupirko daugiau nei planuota endoprotezų: iš viso – 9673 klubo ir kelio sąnarių komplektus (planuota – 9100). Pasibaigus viešojo pirkimo konkursui paaiškėjo, kad dėl tiekėjų konkurencijos endoprotezų kaina sumažėjo. Dabar protezavimo operacijoms Lietuvoje naudojami gero dizaino ir kokybiško metalo protezai, pagaminti garsių Vokietijos, Prancūzijos ir JAV firmų.

Šių metų rugsėjį Viešųjų pirkimų tarnyba buvo sustabdžiusi endoprotezų pirkimo konkursą ir leido jį užbaigti tik praėjusią savaitę, todėl kai kuriose Lietuvos ligoninėse buvo pristigę klubo sąnarių endoprotezų. Tačiau šiuo metu jau pasirašytos sutartys su devyniomis klubo, kelio sąnarių endoprotezus bei jų priedus teikiančiomis firmomis. Tiekėjams šią savaitę buvo išsiųsti užsakymai šias priemones tiekti ligoninėms, atliekančioms endoprotezavimo operacijas. Šie VLK nupirkti endoprotezai ligonines turi pasiekti prieš Šv. Kalėdas. Tuo pat metu Valstybinė ligonių kasa išsiuntė 3133 informacinius pranešimus eilėje laukusiems pacientams, kad iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų nupirkti endoprotezai jiems paskirti.

Valstybinės ligonių kasos sąnarių endoprotezų laukiančiųjų eilėje dabar 12 043 asmenys. Dauguma jų (8167) laukia planinės klubo sąnario operacijos, 3878 – kelio sąnario operacijos. Verta palyginti, kad 2009 m. pabaigoje VLK sąnarių endoprotezų laukiančiųjų eilėje buvo 17 363 asmenys, 2008 m. gruodį – 20 039. Primename, kad informacija apie endoprotezų laukiančiųjų eiles pateikiama VLK tinklalapyje senaversija.vlk.lt, skyriuje „Sąnarių endoprotezavimas“. Šią informaciją galima gauti ir telefonu (85) 236 4133.

Lietuvoje sąnarių endoprotezavimo operacijos atliekamos 24 ligoninėse. Gydytojas ortopedas traumatologas per konsultaciją pacientui turėtų įteikti ir rašytines atmintines (ši informacija pateikiama VLK interneto svetainėje). Primename, kad norinčiųjų gauti PSDF biudžeto lėšomis įgyjamą endoprotezą ar kompensaciją už jį prašymai kaip ir anksčiau priimami Valstybinėje ligonių kasoje. Užpildyti prašymą turėtų padėti gydymo įstaigų darbuotojai, prie jo būtina pridėti gydytojo ortopedo traumatologo konsultacijos išvadą.

Jei pacientas, sulaukęs sąnario endoprotezo jo nurodytoje gydymo įstaigoje, pageidauja operuotis kitoje, jis į Valstybinę ligonių kasą turi atsiųsti prašymą pakeisti gydymo įstaigą. Prašymą kompensuoti sąnario endoprotezo įsigijimo išlaidas ne vėliau kaip per 90 dienų po operacijos turėtų pateikti ir savo lėšomis įsigijusieji endoprotezą. Kompensacija mokama eilės tvarka pagal prašymų registravimo datą, atsižvelgiant į finansines galimybes.

Dar vienas svarbus dalykas: visiems pacientams, kuriems buvo atlikta endoprotezavimo operacija, gydymo įstaigos turi išduoti medicininės reabilitacijos siuntimą. Tinkamas pacientų reabilitavimas padeda sugrąžinti judėjimo funkcijas, darbingumą, gyvenimo kokybę.