Skip Navigation LinksValstybinė ligonių kasa > Naujienos > Vaistų kainos – monitoriaus ekrane, jas galima pasitikrinti ir interneto svetainėje
Naujienos
Vaistų kainos – monitoriaus ekrane, jas galima pasitikrinti ir interneto svetainėje
2010-05-12

Nuo gegužės šalies vaistinėse privalo būti pirkėjui skirti kompiuteriniai monitoriai. Prieš išduodant kompensuojamuosius vaistus ar medicinos pagalbos priemones juose turi būti pateikiama gerai įskaitoma informacija apie tos pačios grupės vaistų, medicinos pagalbos priemonių mažmenines kainas, kompensuojamąją jų dalį, priemoką, kad klientas galėtų tai palyginti ir pasirinkti jam priimtiną. Tokie monitoriai vaistinėse turėtų būti įrengti kiekvienoje vaistininko darbo vietoje.

 

Monitoriaus pirmoje eilutėje turi būti nurodomas pigiausias (už kurį primokėti pacientui reikėtų mažiausiai) kompensuojamasis vaistas ar pigiausia medicinos pagalbos priemonė, brangesnieji išvardijami žemiau – paciento priemokos dydžio didėjimo tvarka. Žinotina, kad vaistus, kurių veiklioji medžiaga ta pati, gamina įvairios farmacijos kompanijos. Vieną bendrinį pavadinimą turintiems ir vieną vaistų grupę sudarantiems vaistams gamintojai dažnai suteikia skirtingus firminius pavadinimus. Skiriasi ir vaistų firminiais pavadinimais kainos, nors jų veiklioji medžiaga yra ta pati, tad pacientas, patariamas gydytojo ir vaistininko, iš analogiškų vaistų visuomet gali pasirinkti tą, kurio priemoka bus mažesnė.

Vaistinėje monitoriaus ekrane taip pat yra pateikiama informacija ir apie nekompensuojamųjų vaistų didžiausias mažmenines kainas, todėl pacientas vaistinėje ar VLK rneto svetainėje gali net būdamas namuose pasižiūrėti, kiek kainuos jam reikalingi kompensuojamieji ir nekompensuojami vaistai. Dar paprasčiau tai padaryti VLK svetainės skyrelyje  „Vaistų ir medicinos pagalbos priemonių kainų paieška“. Vaistų kainų paieškos informacinėje sistemoje visais atvejais nurodomos didžiausios galimos vaistų kainos vaistinėje. Tiesa, šie vaistai gali kainuoti ir mažiau, – jei vaistinės taiko nuolaidas ar akcijas.

Kaip jau skelbta, nuo birželio 1-osios gydytojai, skirdami ligoniui vaistus, receptuose privalės nurodyti ne konkretaus gamintojo prekinį, o tik bendrinį preparato pavadinimą. Tuo siekiama paskatinti vaistų gamintojų konkurenciją, mažinti galimą medikų finansinį suinteresuotumą bei suteikti pacientams platesnį vaistų pasirinkimą.

Primename, kad nuo šių metų kovo Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus įsakymu patvirtinti vaistinėse būtinų turėti pigiausių kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių sąrašai, o ligonių kasų 2010 m. sutartyse su vaistinėmis taip pat numatytas reikalavimas, kad jos turėtų ir siūlytų pacientams minėtų sąrašų vaistus ir medicinos pagalbos priemones.

Kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių receptus gydytojas gali išrašyti tik apdraustajam privalomuoju sveikatos draudimu pacientui, gydomam ambulatoriškai (poliklinikoje ar gaunančiam ambulatorinės reabilitacijos paslaugas) ar dienos stacionare. Teisę išrašyti kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių receptus turi tik gydytojas, dirbantis su teritorine ligonių kasa sutartį pasirašiusioje sveikatos priežiūros įstaigoje.

Šiemet Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžete kompensuojamiesiems vaistams ir medicinos priemonėms numatyta daugiau kaip 642 mln. litų.